kokkalis 280324
Τα λόγια αγάπης του Πέτρου Κόκκαλη για τη Δήμητρα Ματσούκα

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Απέδρασε με διπλό από τη Ξάνθη η ΑΕΚ (0-1)

Έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον Μπαρμπόσα και σκόρερ Κρισάντους η ΑΕΚ νίκησε (0-1) στα Πηγάδια την Ξάνθη και ουσιαστικά έγινε φαβορί για πρόκριση και κορυφή ομίλου.

Εκεί όπου δεν κατάφερε να κερδίσει στο πρωτάθλημα, τα κατάφερε στο Κύπελλο η ΑΕΚ, επικρατώντας της Ξάνθης μέσα στα Πηγάδια με 0-1.

Με τον Γκουστάβο Πογιέτ να βλέπει το ματς από το ξενοδοχείο, η Ενωση φρόντισε να καθαρίσει ουσιαστικά από την πρεμιέρα των ομίλων του κυπέλλου την υπόθεση πρόκριση. Οι Κιτρινόμαυροι ήθελαν να πάρουν ακόμη μία ψυχολογική ντόπα, πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, μετά το 5-1 επί του Ηρακλή και το έκαναν με το 0-1 από το γκολ του Κρισάντους. Κορυφαίος ο Μπαρμπόσα για την ΑΕΚ, η οποία έχασε με τραυματισμό τον Σιμόες, με τον Στέλιο Μανωλά να ελπίζει ότι δεν είναι κάτι σοβαρό ενόψει Λεωφόρου.

Η Ξάνθη προσπάθησε ανεπιτυχώς να αιφνιδιάσει στα πρώτα λεπτά την Ενωση, η οποία είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 10′, όταν οι αμυνόμενοι έδιωξαν πάνω στη γραμμή την μπάλα από την κεφαλιά του Σοϊλέδη μετά από εκτέλεση κόρνερ. Οι Κιτρινόμαυροι χωρίς να φορτσάρουν έφτασαν και σε δεύτερη ευκαιρία, ακόμη καλύτερη, στο 16′ με την σέντρα ακριβείας του Γκάλο προς τον αμαρκάριστο Βάργκας αλλά αυτός έστειλε την μπάλα άουτ από κοντά. Οι γηπεδούχοι, που δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι καλό δημιουργικά, έχασαν τον Βασιλακάκη με τραυματισμό και γενικά έδειχναν να ενδιαφέρονται περισσότερο για το πώς θα κρατήσουν το «μηδέν» πίσω, με το ημίχρονο να βγαίνει χωρίς κάποια άλλη μεγάλη φάση. Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο πρώτο 45λεπτο αλλά δεν είχε βοήθειες από τον Μπουονανότε, σε αντίθεση με τον Μπαρμπόσα που ήταν ο πιο δραστήριος Κιτρινόμαυρος.

Οπως και να έχει, το γκολ που δεν έβαλε στις ευκαιρίες του πρώτου μέρους η Ενωση, το έβαλε στις αρχές του δεύτερου. Στο 51′ ο Μπουονανότε εκτέλεσε κόρνερ, η άμυνα δεν έδιωξε και ο Κρισάντους από κοντά έκανε το 0-1. Ανεβασμένοι ψυχολογικά, οι παίκτες του Μανωλά επιχείρησαν να κλειδώσουν στα επόμενα λεπτά το τρίποντο και θα μπορούσαν να το κάνουν είτε με το πολύ καλό σουτ του Μπαρμπόσα στο 56′ που απέκρουσε ο Τσενάμο εντυπωσιακά, είτε με το χαμένο τετ α τετ του Κρισάντους -από εξαιρετική μπαλιά του Μπουονανότε- στο 57’… Το ματς είχε τον ρυθμό που ήθελε η ΑΕΚ, για την οποία ο Μανωλάς έβαλε στο 64′ τον Κορδέρο αντί του Ντιέγκο, αλλάζοντας το σύστημα σε 4-3-3. Λίγα λεπτά μετά πάντως, στο 68′, η Ξάνθη είχε την πρώτη (και καλή) ευκαιρία της, όταν ο Φάρκας πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ, για να χρειαστεί στο 73′ η απόκρουση του Μπαρόχα, στην κεφαλιά του Ερέα, για να μείνει το 0-1.

Αυτές οι δύο φάσεις των γηπεδούχων… υπενθύμισαν στην ΑΕΚ ότι το ματς δεν είχε τελειώσει και έτσι ανέβασε ξανά ρυθμό, χωρίς όμως να καταφέρει να βάλει δεύτερο γκολ. Αφενός επειδή ο Κρισάντους δεν τελείωσε όσο δυνατά θα έπρεπε την φάση στο 75′ από πολύ καλή θέση, αφετέρου επειδή ο Τσενάμο απέκρουσε στο 78′ το πολύ καλό σουτ του Μπαρμπόσα. Η Ενωση ζήτησε -και έπρεπε να πάρει- πέναλτι σε κράτημα στον Κορδέρο, για να χάσει στο 84′ τον Σιμόες με τραυματιμό, αφήνοντας τη θέση του στον Τζανετόπουλο. Στα τελευταία λεπτά η Ξάνθη προσπάθησε για την ισοφάριση και είχε καλή φάση στο 92′, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι σε ωραίο σουτ του Ράνου εντός περιοχής…

Ξάνθη: Τσενάμο, Μπαξεβανίδης, Φάρκας, Καρυπίδης (65′ Φλίσκας), Γουάλας, Παπαστεριανός, Ερέα, Ντιμιτρόφ, Βασιλακάκης (21′ Ντα Σίλβα), Ράνος, Σολτάνι (55′ Αλμέιδα).

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Σοϊλέδης, Γιόχανσον, Σιμόες (84′ Τζανετόπουλος), Βάργκας (79′ Πλατέλλας), Μπουονανότε (64′ Κορδέρο), Μπαρμπόσα, Κρισάντους.

Πηγή: Gazzetta.gr