Αθήνα

17 oC

σποραδικές νεφώσεις

Άρεσε ο Ολυμπιακός απέναντι στη Ζαντάρ (85-62)

Κεφάτος, καλός επιθετικά και πιεστικός στην άμυνα ο Ολυμπιακός άρεσε πολύ απέναντι στη Ζαντάρ, της οποίας επικράτησε με 85-62 για το φιλικό τουρνουά που διεξάγεται στην Κροατία.

[adsense]

Στο τουρνουά συμμετέχουν επίσης οι Νταρουσάφακα, Φενέρμπαχτσε και Μπάγερν Μονάχου. Την τελευταία μάλιστα αντιμετωπίζει σήμερα (25/09-20:30).

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα χάρη κυρίως στην εντυπωσιακή τους άμυνα, αλλά και στο εντυπωσιακό ποσοστό πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων (7/17). Βέβαια και οι Κροάτες δεν έδειξαν πως είναι ομάδα επιπέδου Ευρωλίγκας ώστε να βγουν πιο χρήσιμα συμπεράσματα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με 0-11 με τη Ζαντάρ να σκοράρει για πρώτη φορά μετά από 4:06. Η διψήφια διαφορά διατηρήθηκε μέχρι και τα μισά της δεύτερης περιόδου όπου οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 22-26 (16').

Στο τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να παίζει εντυπωσιακά και να προηγείται με 32-45 (23'). Η διαφορά σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο ήταν πως η διαφορά δε μειώθηκε. Το αντίθετο συνέβη μάλιστα καθώς με σερί 13 αναπάντητων πόντων στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +21 (50-76, 34').

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Λοτζέσκι 15, Τσαϊρέλης 13, Γιανγκ 10, Παπαπέτρου 11).

Οι Βασίλης Σπανούλης, Γιώργος Πρίντεζης, Ντάνιελ Χάκετ και Νίκολα Μιλουτίνοφ έμειναν εκτός 12άδας αφού έφτασαν στην Κροατία ανήμερα του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 30-33, 50-63, 62-85

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού δήλωσε μετά το τέλος του παιχνιδιού:

«Είναι σημαντικό να δίνουμε δυνατά ματς αυτή την περίοδο. Γι’ αυτό και ήρθαμε σε αυτό το τουρνουά. Η Ζαντάρ παίζει με ενθουσιασμό, με νέους παίκτες και ήταν καλό ματς για εμάς. Από τη μεριά μας θέλουμε να δουλέψουμε με τους διεθνεις που μόλις σήμερα έφτασαν εδώ μαζί μας. Σήμερα χρησιμοποιήσαμε τον Λοτζέσκι και τον Μάντζαρη, ο Ματ ήρθε νωρίτερα από τον Βαγγέλη και γι’ αυτό έπαιξε περισσότερο.

Στόχος μας να συνεχίσουμε τη δουλειά, να βάλουμε ομαλά τους διεθνείς στην ομάδα, να δώσουμε βάρος στη δουλειά στην τακτική, σε άμυνα και επίθεση. Όταν μπαίνουν παίκτες, χρειάζεται ακόμη περισσότερη δουλειά από όλους και αυτό θα κάνουμε. Πρόκειται για ένα εξαιρετικό γήπεδο, είναι φοβερό το τουρνουά, υψηλού επιπέδου και θέλω να δώσω σε όλους συγχαρητήρια για τη διοργάνωση. Μπράβο σε όλους. Είμαι πολύ ικανοποιημένος που η ομάδα μας είναι σε αυτό το τουρνουά.

Το πιο σημαντικό είναι πως θα έχουμε διαφορετική προπόνηση. Πρίντεζης, Σπανούλης και Χάκετ θέλουν περισσότερη ξεκούραση γιατί έπαιξαν αρκετά στο Ευρωμπάσκετ. Θα δούμε πως θα πάει το πρόγραμμα τους και θα αποφασίσουμε αν θα παίξουν και πόσο σε αυτό το τουρνουά. Θα δούμε, δεν ξέρουμε ακόμη. Ο Μιλουτίνοφ δεν έπαιξε πολύ στο Ευρωμπάσκετ, είναι και νεότερος, οπότε θα αγωνιστεί στο τουρνουά πιστεύω.  Η Μπάγερν Μονάχου είναι ομάδα επιπέδου Ευρωλίγκας. Πρέπει να έχουμε καλύτερη παρουσία αύριο».