Τα λόγια αγάπης του Πέτρου Κόκκαλη για τη Δήμητρα Ματσούκα

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Άτυχος στα …σφυρίγματα ο Παναθηναϊκός- Αποκλείστηκε και πάλι από το Final 4

Κρίμα. Πραγματικά κρίμα. Ο Παναθηναϊκός παραλίγο να ολοκληρώσει την μεγαλύτερη ανατροπή των playoffs αλλά στο τέλος στάθηκε άτυχος, δεν πήρε τα σφυρίγματα που θα έπρεπε να πάρει και δεν θα πάρει μέρος ούτε σε αυτό το Final 4.

Είναι αυτό που λένε: «Δεν το ήθελε, ούτε ο Θεός!» Ο Παναθηναϊκός υπερέβαλε εαυτόν, δεν παράτησε το ματς τη στιγμή που η Ρεάλ είχε μομέντουμ και διαφορά 22 πόντων και έφτασε στο σημείο να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι και το τέλος.

Μάλιστα η διαφορά έπεσε στους τρεις πόντους (85-82) από τρίποντο του Καλάθης με 01:34 για το τέλος, αλλά ο Λούκα Ντόντσιτς φρόντισε να… μιμηθεί τον Τζέισι Κάρολ. Μετά το τρίποντο του Αμερικανού στο Game 3 σειρά πήρε ο Σλοβένος να ευστοχήσει σε σουτ… μαχαιριά τη στιγμή που έληγε ο χρόνος επίθεσης στο 01:00 πριν από το τέλος και μάλιστα με ταμπλό! Το σκορ στο 88-82 και την ίδια στιγμή να «κόβονται» τα πόδια των «πρασίνων» οι οποίοι είχαν κάνει μια επική ανατροπή.

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά υπήρχαν περιπτώσεις που ο Παναθηναϊκός έχει κάθε λόγο να (ξανα)φωνάζει για την διαιτησία με αποκορύφωμα ένα ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ πάνω στον Σίνγκλετον εκτός φάσης με το σκορ στο 80-75! Λεπτομέρειες που θα μπορούσαν να κάνουν την διαφορά. Το σίγουρο είναι ότι οι «πράσινοι» άξιζαν τη πρόκριση έδειξαν συνέπεια, ενώ δεν απογοητεύτηκαν όταν η Ρεάλ έμοιαζε το… ανίκητο αφεντικό!

Ο Κρις Σίνγκλετον ήταν και ο καλύτερος των «πρασίνων» με καθοριστικούς πόντους τη στιγμή της ανατροπής στο τέταρτο δεκάλεπτο (11-22 το επιμέρους σκορ) ενώ ο Νικ Καλάθης προσπάθησε να «κπαθαρίσει» στο τέλος για λογαριασμό του Παναθηναϊκού. Από την άλλη, ο Ντόντσιτς έμελλε να ήταν ο «εκτελεστής» της ελληνικής ομάδας.

To ματς

Η καλή άμυνα ήταν το χαρακτηριστικό του Παναθηναϊκού μόνο στο ξεκίνημα του αγώνα έχοντας υποχρεώσει τη Ρεάλ σε μόλις πέντε πόντους στο πεντάλεπτο (5-9). Συγκεκριμένα τους ανάγκαζαν σε δύσκολα τρίποντα (0/6 στο δεκάλεπτο η Ρεάλ) ωστόσο κάποια λάθη και κάποιες λεπτομέρειες, στάθηκαν τροχοπέδη για τους «πράσινους» να κρατήσουν διαφορά και να ελέγξουν το ματς. Αντ’ αυτού η Ρεάλ βρήκε σκορ μέσα από το «ζωγραφιστό» έχοντας 6/7 δίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο. Είναι χαρακτηριστικό ότι το δεύτερο μισό του β’ δεκαλέπτου ήταν τελείως διαφορετικό από τη στιγμή που η Ρεαλ αποφάσισε να βάλει τη μπάλα στο χαμηλό post και να πραγματοποιήσει ένα επιμέρους 14-7. Ο Αγιόν αποτελούσε τον υπ΄ αριθμόν «1» κίνδυνο έχοντας πετύχει 10 από τους 19 πόντους της Ρεάλ στο α’ δεκάλεπτο (29-14).

Μάλιστα ανάλογο ήταν και το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τη Ρεάλ να παίρνει διαφορά εννέα πόντων (25-16) στο 12′. Έκτοτε, ο Μάικ Τζέιμς θέλησε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του προκειμένου να «ψαλιδίσει» τη διαφορά και το κατάφερε χάρη σε ένα επιμέρους 11-2! Με τον Καλάθη στον πάγκο, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 27-24, είχε την ευκαιρία να πλησιάσει στον πόντο αλλά το ελεύθερο σουτ του Τζέιμς δεν βρήκε στόχο στο . Γιατί κάνουμε ειδική αναφορά σε αυτή τη φάση ;

Απλούστατα ήταν η απαρχή για την κατηφόρα και το μεγάλο ξέσπασμα της Ρεάλ! Μπορεί μέχρι εκείνο το σημείο να μετρούσε 0/8 τρίποντα, αλλά η είσοδος του Γιουλ στάθηκε αρκετή για να αλλάξει άρδην την ψυχολογία και το μομέντουμ του αγώνα. Με δύο σερί τρίποντα άνοιξε τελείως την «πρασινη» άμυνα, η Ρεάλ απέκτησε έναν δαιμονιώδη ρυθμό, ευστοχούσε όπως ήθελε, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που έχασε την συγκέντρωσή του φτάνοντας στο… χείλος του γκρεμού. Κάπως έτσι η Ρεάλ με ένα 10-0 έφτασε τη διαφορά στους 13 πόντους (37-24 στο 16′) ενώ την εκτόξευσε και στο +18 (51-33) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Τα 15/16 δίποντα της Ρεάλ στο πρώτο ημίχρονο ήταν εκείνα που έκαναν την διαφορά, ενω από τα 0/8 τρίποντα του 15′ , οι παίκτες Λάσο μέτρησαν 4/7 στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός είχε 11/22 δίποντα, 3/13 τρίποντα, τέσσερα ριμπάουντ λιγότερα (16-12) και μόλις 4 ασίστ έναντι 12 της Ρεάλ. Πιο χαρακτηριστικό στατιστικό; Η μία μόλις ασίστ του Καλάθη στο ημίχρονο.

Έκτοτε κορυφώθηκε ο εφιάλτης του Παναθηναϊκού. Η Ρεάλ μπήκε ακόμα πιο αποφασισμένη, δίχως να κατεβάσει ρυθμό! Μάλιστα έφτασε στο σημείο να έχει 18/19 δίποντα στο 27′ ενώ ήταν… είδηση αν η μπάλα δεν έμπαινε στο καλάθι της ελληνικής ομάδας. Με όποιον τρόπο και αν επιχειρούσαν να σουτάρουν οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο. Η διαφορά έφτασε δύο φορές και στους 22 πόντους (59-37 και 62-40) στην τρίτη περίοδο, όπου ο Παναθηναϊκός έχει να κρατήσει ένα μίνι ξέσπασμα που την κατέβασε στους 13 πόντους (69-56). Για να έρθει το τελευταίο δεκάλεπτο και η ολική ανατροπή των «πρασίνων» με το 22-11 επιμέρους σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 51-35, 78-60, 89-82

πηγή: gazzetta.gr