Τα λόγια αγάπης του Πέτρου Κόκκαλη για τη Δήμητρα Ματσούκα

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Αυτή τη φορά το γύρισε η ΑΕΚ! Κέρδισε 2-1 τη Βέροια με γκολ στο 90’

[adsense]

Την προηγούμενη εβδομάδα έπεσε «θύμα» του ΠΑΟΚ, καθώς έχασε με 2-1, ενώ κέρδιζε με 0-1 μέσα στην Τούμπα, τώρα όμως η ΑΕΚ ήταν θύτης και το θύμα ήταν η Βέροια, της οποίας επικράτησε με 2-1.

Η Βέροια προηγήθηκε, κόντρα στη ροή του αγώνα, με τον Νέτο αλλά η Ένωση ισοφάρισε νωρίς στην επανάληψη με τον Μπουονανότε και στο 90′ λυτρώθηκε από τον Μπαρμπόσα, ο οποίος αποδείχθηκε η «χρυσή αλλαγή» του Τραϊανού Δέλλα. Στους 10 βαθμούς ανέβηκε η ΑΕΚ με την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη, εντυπωσιακή παρουσία από τους οπαδούς της καθώς έκαναν… κατάληψη σχεδόν σε όλο το γήπεδο!

Η Ένωση επέστρεψε στο 4-2-3-1, με τους Βάργκας-Μάνταλο-Μπουονανότε ως τριάδα πίσω από τον Αραβίδη, με τον Δέλλα να περιμένει από την ομάδα του να πάρει την μπάλα από το ξεκίνημα και να κάνει το παιχνίδι της. Οι Κιτρινόμαυροι, όντως, αυτό προσπάθησαν να κάνουν, αυξάνοντας την πίεση τους μετά το πρώτο 15λεπτο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κερδίσουν κόρνερ και φάουλ γύρω-γύρω από την περιοχή αλλά καθαρή ευκαιρία δεν έκαναν. Τέτοια, βέβαια, δεν έκανε ούτε η Βέροια αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να πάρει το προβάδισμα στο 32′! Ο Μπουονανότε έχασε την μπάλα στο κέντρο, οι γηπεδούχοι βγήκαν ωραία στην αντεπίθεση και ο Νέτο, που πήρε την μπάλα εντός περιοχής, απέφυγε τον Τζανετόπουλο και νίκησε τον Μπαρόχα για το 1-0! Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου καθώς ο Καντιμοίρης στο 42′ απέκρουσε ωραία το σουτ του Μπουονανότε.

Για την ΑΕΚ ήταν απαραίτητο να ισοφαρίσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα και τα κατάφερε στο 49′, όταν η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά από την άμυνα της Βέροιας και ο Μπουονανότε με σουτ πέτυχε το τρίτο του γκολ (1-1). Οι Κιτρινόμαυροι είχαν ουσιαστικά ένα ημίχρονο στη διάθεση τους για να πάρουν το τρίποντο και μετέφεραν το ματς στο μισό γήπεδο, με την ομάδα του Γιώργου Γεωργιάδη όμως να αμύνεται σωστά και να κρατάει το 1-1. Ο Δέλλας έβαλε στο ματς τον Πλατέλλα αντί του Σιμόες, τραβώντας τον Μάνταλο πιο πίσω δίπλα στον Γιόχανσον, με την ΑΕΚ να συνεχίζει την πίεση και να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 70′ με το τετ α τετ του Βάργκας, μετά από λάθος αντιπάλου.

Με τα λεπτά να περνάνε και το 1-1 να παραμένει, ο Δέλλας έριξε στο ματς τον Κρισάντους αντί του Μπουονανότε και στο 80′ έβγαλε τον Τζανετόπουλο για να βάλει τον Μπαρμπόσα. Αυτή ήταν και η κίνηση που έκρινε, τελικά, τον αγώνα καθώς ο Πορτογάλος στο 90′ έγινε -μετά από καιρό- πρωταγωνιστής για την ΑΕΚ, γράφοντας το 1-2 με ιδανική εκτέλεση φάουλ!

Πηγή: Gazzetta.gr