Μουζουράκης: Στα 14 μου μπάρμπας στο καφενείο με έβαλε στο αμάξι και με πήγε σε ένα δάσος (vid)

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Basket League: H ΑΕΚ νίκησε με 76-56 τον ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον ΠΑΟΚ, στην επανάληψη του ντέρμπι των «Δικέφαλων» για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Η γηπεδούχος ήταν καταιγιστική και ο ΠΑΟΚ στο ακριβώς αντίθετο άκρο. Παθητικός, άστοχος. Η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους από το πρώτο δεκάλεπτο (!), όπου οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη έμοιαζαν να μην έχουν διάθεση να ανταγωνιστούν.

Η ΑΕΚ δεν έκανε κάτι εξωπραγματικό στην επίθεση. Στην άμυνα παρέδωσε ένα σεμινάριο, ωστόσο, και εκμεταλλεύτηκε μία χείριστη βραδιά όλων των παικτών του ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς χωρίς να δεχτεί καλάθι μέχρι τους πρώτους 9 πόντους της (9-0). Ο ΠΑΟΚ… έσπασε το ρόδι (9-2), αλλά η ΑΕΚ δεν πτοήθηκε. Πείσμωσε μάλλον. Το σκορ πήγε στο 12-2, στο 15-2 και στο 22-2! Με τον ΠΑΟΚ να έχει μέχρι εκεί 1/7 σουτ.

Έχει και άλλο. Τόσο κακός ήταν ο ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ολοκληρώθηκε με 26-6 και έναν Ματσιούλις αφιονισμενο με 13 πόντους! Και τον Λοτζέσκι (11π.) να παραλαμβάνει σκυτάλη στο 2ο δεκάλεπτο.

Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν αναμενόμενη. Δεν άλλαξε κάτι δραματικά. Και πώς να το κάνει άλλωστε με 10 λάθη, 8/22 σουτ και μόλις 3 ασίστ.

Η διαφορά των 17 πόντων στο ημίχρονο είναι χαρακτηριστική.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι. Πέρα από την αποβολή του Ηλία Παπαθεοδώρου στο 28, με διπλή τεχνική ποινή για διαμαρτυρία.

Η ΑΕΚ συνέχισε σχεδόν στον ίδιο ρυθμό, αφού είναι φυσιολογικό για μία ομάδα να… κόβει ταχύτητα, όταν είναι μπροστά με διαφορά ασφαλείας. Ακόμη και σε αυτή την περίσταση, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να μειώσει το σκορ, με τη διαφορά να είναι σταθερά στους 20 πόντους.

Πηγή: gazzetta.gr

Τζορτζίνα Ροντρίγκεζ: «Στο σπίτι, εγώ αλλάζω τις λάμπες για να μην τραυματιστεί ο Κριστιάνο»
Ο Τσιπιπάς νίκησε τον Γκερασίμοφ
Μαρινάκης: Ποινή απαγόρευσης εισόδου στα γήπεδα για 5 μήνες και πρόστιμο 30.000 ευρώ
Κρίστιαν Γκολομέεβ: Κινδυνεύει να χάσει τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο γιατί δεν παίρνει αναβολή από το στρατό
Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 1-1: Ένα «Χ» που δεν βόλεψε κανέναν σε ένα «χλωμό» παιχνίδι (vids)