Ενημέρωση σε... fast-forward!

kokkalis 280324
Τα λόγια αγάπης του Πέτρου Κόκκαλη για τη Δήμητρα Ματσούκα

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Πανηγυρικά και εν μέσω αποθέωσης η ΑΕΚ στους «8» παρά τη νίκη του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ! (62 – 63)

Ο ΠΑΟΚ έκανε εξαιρετική δουλειά στην άμυνα στο πρώτο μισό της περιόδου καθώς έκοψε τις σχέσεις συνεργασίας της ΑΕΚ, είχε υπομονή στην επίθεση και προηγήθηκε με 5-10 (5’). Εκεί η «Βασίλισσα» απέκτησε καλύτερη ανάγνωση των φάσεων, έβγαλε συνεργασίες και απάντησε με 8-0 σερί (13-10, 8’) και τη διαφορά έκανε ο Χάντερ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 18-14 (10’).

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με διαφορά επτά πόνων (23-16) έπειτα από 2:30 λεπτά στη δεύτερη περίοδο, στη συνέχεια όμως δεν είχε ρυθμό στην επίθεση. Αντιθέτως, ο ΠΑΟΚ πήρε πολλά από τον Βαγγέλη Μαργαρίτη, κυρίως στο κομμάτι της ανάγνωσης των φάσεων αλλά και τελικής πάσας και με 0-7 σερί ισοφάρισε (23-23) μετά τη συμπλήρωσε έξι αγωνιστικών λεπτών. Σαντ – Ρος και Τζέιμς ηγήθηκαν στο 9-0 σερί που ακολούθησε για την ΑΕΚ (32-23, 19’), ενώ το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 32-27, καθώς η μεν «Ένωση» παρέμεινε άστοχη έξω από τα 6.75 (3/14), ο δε ΠΑΟΚ πέρα από τα 11 λάθη που έκανε σ’ αυτό το διάστημα, δεν πήρε τίποτε από Χάτσερ και Γκος οι οποίοι ήταν άποντοι.

Ο ΠΑΟΚ δεν σταμάτησε την… κακή συνήθεια των λαθών, αυτό εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και πάτησε σε διαφορά εννιά πόντων (39-30, 23:30). Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση καθώς έκλεψε μπάλες μέσα από την άμυνά του και μείωσε σε 39-36 λίγο πριν τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στην 3η περίοδο. Η ΑΕΚ είχε πρόβλημα στην επίθεσή της, δεν μπόρεσε να βρει σουτ υπό καλές προϋποθέσεις και ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά στο σκορ με 43-46 (28:30) και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 45-47.

Ένα τρίποντο του Χάτσερ έδωσε στον «Δικέφαλο του Βορρά» προβάδισμα πέντε πόντων (45-50), αλλά εκεί ένα τρίποντο του Μασιούλις κι ένα κλέψιμο του Τζέιμς, το οποίο μετατράπηκε σε καλάθι σε ανοιχτό γήπεδο κράτησαν την ΑΕΚ. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να χτίσει πάνω στο τρίποντο του Γκος (50-53) καθώς σε τρεις διαδοχικές επιθέσεις η ΑΕΚ έκλεψε μπάλες και πήρε το προβάδισμα (54-53). Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε διαδοχικές άστοχες επιθέσεις, τούτο όμως λειτούργησε υπέρ της ΑΕΚ η οποία μπήκε στα τελευταία 100 δευτερόλεπτα με +2 (57-55) και κυρίως με το μαξιλαράκι των εννιά πόντων διαφοράς από τον πρώτο αγώνα. Ο ΠΑΟΚ έδωσε όλα τα μεγάλα σουτ στον Φιλ Γκος, ο Αμερικανός ήταν άστοχος κι έτσι εξανεμίστηκαν οι ελπίδες της ανατροπής.

Η ΑΕΚ έκανε νέο ρεκόρ προσέλευσης στο BCL, αφού 13.000 έδωσαν το «παρών» στο ΟΑΚΑ.

Η Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση η αντίπαλος στα προημιτελικά, την οποία συναντούν ξανά οι «κιτρινόμαυροι» μετά τους ομίλους.

Πηγή: Gazzetta.gr