Euro 2020: Δεν «Χ»αλάστηκε κανείς από το 2-2 της Γαλλίας με την Πορτογαλία (ΒΙΝΤΕΟ) - TheCaller

Αθήνα

28 oC

αίθριος καιρός

Hottest

Ενημέρωση σε…fast-forward!

Για δεύτερη φορά μπαμπάς ο Σίμος Κεδίκογλου- «Έβγαλε κραυγή χαράς» λέει η σύζυγός του

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Πορτογαλία και Γαλλία πέρασαν αγκαζέ στην επόμενη φάση καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 σε ένα ιστορικό ματς για τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Euro 2020: Γλύτωσε στο 84′ το έμφραγμα η Γερμανία (ΒΙΝΤΕΟ)

Γλυκιά ισοπαλία για Γαλλία και Πορτογαλία, που έμειναν στο 2-2 και προκρίθηκαν αμφότερες στη φάση των «16» (1η η Γαλλία και 3η η Πορτογαλία). Σπάει όλα τα κοντέρ ο Κριστιάνο Ρονάλντο που πέτυχε δύο γκολ.

Ο αγώνας

Στο 6ο λεπτό ο Σάντσες σήκωσε για τον Κριστιάνο που έπιασε τη γυριστή κεφαλιά αλλά δεν προβλημάτισε τον Γιορίς και στο 16’ μετά από φοβερή κάθετη του Πογκμπά, ο Εμπαπέ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Πορτογαλίας από αριστερά και πλάσαρε δυνατά με το δεξί αλλά ο Πατρίσιο απέκρουσε εντυπωσιακά.

Τελικά στο 27ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ντανίλο σηκώθηκε για την κεφαλιά και ο Γιορίς στην έξοδο που έκανε, τον βρήκε στο κεφάλι με τις γροθιές. Ο Λαόθ έδωσε  με τη μία το πέναλτι και ο Κριστιάνο το εκτέλεσε άψογα για το 1-0. με αυτό το γκολ ο Κριστιάνο έγινε ο πρώτος σκόρερ σε Μουντιάλ και Euroμαζί και πλησίασε τον Αλί Νταεΐ στο γκολ.

Όμως στο 45’ ο Λαόθ ανακάλυψε πέναλτι σε πτώση του Εμπαπέ μετά από σύγκρουση με τον Σεμέδο, το VARδεν το πήρε πίσω και ο Μπενζεμά το εκτέλεσε κι έγραψε το 1-1.

Η Γαλλία μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 49’ μετά από μαγική κάθετη του Πογκμπά, ο Μπενζεμά κινήθηκε οριακά στην πλάτη της άμυνας της Πορτογαλίας και πλάσαρε ιδανικά για το 1-2. Με τη σέντρα, ο Γκερέιρο σέντραρε από αριστερά και ο Κριστιάνο πήρε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι αλλά αστόχησε για λίγο και  στο 58’ ο Κριστιάνο έκανε το γύρισμα από δεξιά, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κουντέ και ο Λαόθ έδειξε τη βούλα με τη μία. Ο σταρ της Γιουβέντους έκανε το 2-2 από την άσπρη βούλα κι έγραψε ιστορία!

Στο 58ο λεπτό ο Πογκμπά έπιασε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Πατρίσιο και το δοκάρι έσωσαν την Πορτογαλία και στην επαναφορά ο Γκριεζμάν σούταρε από δεξιά αλλά ο Πατρίσιο κατέβασε και πάλι τα ρολά.

Οι ενδεκάδες

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Πατρίσιο, Σεμέδο, Ρούμπεν Ντίας, Γκερέιρο, Πέπε, Ντανίλο (46’ Παλίνια), Σάντσες (86’ Σ΄ρτχιο Ολιβέιρα), Μουτίνιο (73’ Νέβες), Μπερνάρντο Σίλβα (73’ Μπρούνο Ερνάντες), Ζότα, Ρονάλντο

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Κιμπεμπέ, Βαράν, Ερναντές (46’ Ντιν, 52’ Ραμπιό), Κουντέ, Καντέ, Πογκμπά, Εμπαπέ, Γκριεζμάν (86’ Σισοκό), Τολισό (66’ Κομάν), Μπενζεμά

Διαιτητής: Αντόνιο Ματέου Λαόθ (ΙΣΠ). Βοηθοί: Πάου Θεμπριάν Ντέβις (ΙΣΠ), Ρομπέρτο ντελ Παλομάρ (ΙΣΠ). 4οςΟβίντιου Χάτσεγκαν (ΡΟΥ). VAR: Αλεχάνδρο Ερνάντεθ (ΙΣΠ), Χοσέ Μαρία Σάντσεθ (ΙΣΠ), Ινίγο Πριέτο (ΙΣΠ), Χουάν Μαρτίνεθ Μουνουέρα (ΙΣΠ).

πηγή: aek365.gr

Ροή Ειδήσεων

26/07/2021 | 23:55

Αυτή είναι η Ελένη Μενεγάκη του MEGA – Το τρέιλερ της νέας εκπομπής!

26/07/2021 | 23:36

Αστυνομικός ξεσηκώνει τον κόσμο με βίντεο στο youtube κατά των εμβολίων – Δηλώνει συγγραφέας & συνδικαλιστής με το όνομα «Τηλέμαχος» (vid)

26/07/2021 | 23:22

Πήρε θέση ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης για Σάκκαρη! «Σεβαστείτε την Μαρία, η οποία δεν φταίει σε τίποτα απολύτως»

26/07/2021 | 23:09

Γνωστός 26χρονος τράπερ στη συμμορία που ανατίναζε ΑΤΜ – Με όπλα και χρήματα στα βίντεο κλιπ του

26/07/2021 | 22:56

Συνολάκης για καύσωνα: Τέτοια φαινόμενα είχαν προβλεφθεί για το 2040 – Προφανώς δεν είναι φυσιολογικό (vid)

26/07/2021 | 22:53

Τουρκία: «Τρόμος» στον αέρα για τον Ακάρ – Έκτακτη προσγείωση του αεροπλάνου μετά από επίθεση πουλιών

26/07/2021 | 22:37

Γιάννης Μπέζος: Fake news ότι έχει κορονοϊό – Κανονικά στην παράσταση «Οθέλλος»

Εμβολιασμός: Πόσο μειώθηκαν οι θάνατοι και οι νοσηλείες – Τα στοιχεία και η σύγκριση 3ου και 4ου κύματος

26/07/2021 | 22:20

Γλυκά Νερά: «Θα σε σκοτώσω, έχεις τελειώσει» – Το απειλητικό τηλεφώνημα στη «ψυχολόγο» της Κάρολαϊν

26/07/2021 | 22:10

Επικό τρολάρισμα από ομιλητή σε εκδήλωση των αντιεμβολιαστών (ΒΙΝΤΕΟ)

26/07/2021 | 22:05

Σάλος με το σχόλιο στελέχους του ΣΥΡΙΖΑ για την ΕΡΤ και τη… σχέση του υιού Μητσοτάκη με την Σάκκαρη

26/07/2021 | 21:50

Συντάξεις Αυγούστου: Πληρώνονται οι συνταξιούχοι – Οι ημερομηνίες

26/07/2021 | 21:34

Μύκονος: Τούς μεταφέρουν με κλειστά φορτηγάκια στα κορονοπάρτι – Τα απίστευτα κόλπα των διοργανωτών πάρτι σε βίλες

26/07/2021 | 21:33

Super League: Έγινε η κλήρωση – Το πρόγραμμα και τα ντέρμπι της νέας σεζόν

26/07/2021 | 21:18

Νίκος Φωκάς: Πέθανε ο πολυβραβευμένος ποιητής
Ολυμπιακοί Αγώνες-Καταδύσεις: «Είμαι γκέι και χρυσός Ολυμπιονίκης»
Ολυμπιακοί Αγώνες: Γιατί Τσιτσιπάς και Σάκκαρη δεν αγωνίστηκαν με το εθνόσημο – Τι αλλάζει στους επόμενους αγώνες
Ολυμπιακοί Αγώνες: Άνετα στις «16» η Μαρία Σάκκαρη! Νίκησε με 2-0 σετ τη Στογιάνοβιτς
Γιούσρα Μαρντίνι: Από το κολύμπι για τη ζωή της στα νερά του Αιγαίου σε δεύτερη συνεχόμενη Ολυμπιάδα!
Ολυμπιακοί Αγώνες: Ο viral πανηγυρισμός του Αυστραλού προπονητή (ΒΙΝΤΕΟ)