Ενημέρωση σε... fast-forward!

ethniki sima 170424
UEFA προς ΕΠΟ: «Δεν υπάρχει θετικό δείγμα Ελληνα ποδοσφαιριστή»

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Euro 2020: Η Σουηδία πήρε την ματσάρα (3-2) με την Πολωνία και προκρίθηκε (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Σουηδία νίκησε… τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι και προκρίθηκε στους «16» του Euro 2020.

Αδιανόητο αυτογκόλ στο Euro 2020! Ο τερματοφύλακας της Σλοβακίας «κάρφωσε» τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (vid)

Στο καλύτερο παιχνίδι μέχρι στιγμής στο Euro 2o2o η Σουηδία επικράτησε με 3-2 της αξιόμαχης Πολωνίας και προκρίθηκε πρώτη στον όμιλο, αφήνοντας την Ισπανία στη δεύτερη θέση.

Ένας Λεβαντόφσκι δε φέρνει την άνοιξη για την Πολωνία. Ο σταρ της Μπάγερν το πάλεψε, έχασε τα άχαστα, πέτυχε δύο γκολ αλλά στο τέλος η Σουηδία κέρδισε με 3-2 και πήρε την πρωτιά στον όμιλο. Εκτός έμειναν οι Πολωνοί με ένα βαθμό.

Ο αγώνας

Μόλις στα 81’’, ο Φόρζμπεργκ κέρδισε τις κόντρες έξω από την περιοχή και με σουτ από το ύψος του πέναλτι άνοιξε το σκορ για τη Σουηδία. Στο 14’ ο Ισάκ έκλεψε στα δεξιά, πάτησε περιοχή αλλά κόπηκε πριν γυρίσει την μπάλα στον Κουεζόν ενώ στο 17’ η Πολώνια έχασε την ευκαιρία της χρονιάς. Μετά από κόρνερ του Ζιελίνσκι ο Λεβαντόφσκι πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι ενώ στην επαναφορά ο σταρ της Μπάγερν έπιασε νέα κεφαλιά εξ επαφής αλλά σημάδεψε ξανά το δοκάρι!

Ο ρυθμός του ματς δεν ήταν κακός από εκεί και πέρα και η επόμενη φάση ήρθε στο 45+1’ όταν ο Ζιελίνσκι έπιασε όμορφο μακρινό σουτ αλλά ο Όλσεν πετάχτηκε κι έβγαλε σε κόρνερ.

Στο 48ο λεπτό  ο Ζιελίνσκι έπιασε νέο σουτ από μακριά αλλά και πάλι ο Όλσεν του είπε όχι και στο 49’ ο Ζιελίνσκι και πάλι πλάσαρε μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα  κόντραρε στον Λίντελεφ και πέρασε κόρνερ.

Στο επόμενο λεπτό ο Κουεζόν και ο Φόρζμπεργκ έκαναν τα διαδοχικά σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Σέζνι αρχικά και ο Μπερεζίνσκι στη συνέχεια, έσωσαν την Πολωνία. Στο 52ο λεπτό ο Κριχόβιακ έκανε το σουτ αλλά ο Όλσεν και πάλι απέκρουσε δύσκολα ενώ στο 57’ ο Ισάκ έκανε το γύρισμα από δεξιά και η μπάλα κόντραρε στον Κριχόβιακ και πέρασε λίγο έξω.

Όμως στο 59ο λεπτό ο Κουλουσέβσκι έκανε φοβερή ενέργεια από δεξιά κι έστρωσε στον Φόρζμπεργκ που σούταρε με τη μία από τα όρια της περιοχής κι έκανε το 2-0 ενώ στο 61’ ο Λεβαντόφσκι πήρε την μπάλα στα αριστερά της περιοχής, έφερε την μπάλα στο δεξιά και με απίθανο φαλτσαριστό σουτ μείωσε σε 2-1.

Στο 65ο λεπτό ακυρώθηκε το γκολ του Σβίερτσοκ για οφσάιντ, ενώ στο 84’ ο Φρανκόβσκι έβγαλε κάθετα στον Λεβαντόφσκι που κατέβασε με πλάτη στο τέρμα, γύρισε και πάσαρε για το 2-2.

Στο 89ο λεπτό ο Λεβαντόφσκι από αριστερά έκανε τη σέντρα σουτ με το δεξί και ο Όλσεν έβγαλε πολύ δύσκολα και στο 90+4’ ο Κουλουσέβσκι έβγαλε όμορφα αριστερά στον Κλάεσον που πάσαρε εξ επαφής για το 3-2

Οι ενδεκάδες

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιάνε Άντερσον): Όλσεν, Ογκούστινσον, Λίντελεφ, Λούστιγκ (68’ Κραφτ), Ντάνιελσον, Όλσον, Έκνταλ, Σ.Λάρσον, Φόρζμπεργκ, Κουεζόν (55’ Κουλουσέβσκι), Ισάκ (68’ Μπεργκ)

ΠΟΛΩΝΙΑ (Πάουλο Σόουζα): Σέζνι, Μπεντνάρεκ, Γκλικ, Κλιχ (73’ Κοζλόβσκι), Μπερεζίνσκι, Πουχάζ (46’ Φρανκόβσκι), Γιόζβιακ (64’ Σβίερτσοκ), Κριχόβιακ (78’ Πλατσέτα), Ζιελίνσκι, Σβιντέρσκι, Λεβαντόφσκι

Διαιτητής: Μάικλ Όλιβερ (ΑΓΓ). Βοηθοί: Στιούαρτ Μπαρτ (ΑΓΓ), Σίμον Μπένετ (ΑΓΓ). 4οςΆντονι Τέιλορ (ΑΓΓ). VAR: Κρίς Κάβαναγκ (ΑΓΓ), Κρίστιαν Ντίνγκερτ (ΓΕΡ), Λι Μπετς (ΑΓΓ), Στιούαρτ Άτγουελ (ΑΓΓ).

πηγή:aek365.gr

Ροή Ειδήσεων

doukas idalgo 170424

17/04/2024 | 23:30

Με τη δήμαρχο του Παρισιού Αν Ινταλγκό συναντήθηκε ο Χάρης Δούκας

17/04/2024 | 23:18

Στο Ανώτατο Ειδικό Δικαστήριο συζητήθηκε η περικοπή δώρων Χριστουγέννων, Πάσχα και θερινής άδειας σε συνταξιούχους

17/04/2024 | 23:07

Τζώνη Καλημέρης για Γρηγόρη Αρναούτογλου: «Μόνο τρεις εκπομπές; Ε, αδικία»
pasok kinal 130723

17/04/2024 | 22:56

ΠΑΣΟΚ: Πώς μπορούν να συνυπάρχουν στο ίδιο ψηφοδέλτιο η Σοφία Μπεκατώρου και ο Δημήτρης Παπανώτας

17/04/2024 | 22:45

Έγινε πατέρας για δεύτερη φορά ο Γιώργος Πρίντεζης – Η χιουμοριστική ανάρτησή του

17/04/2024 | 22:36

Βίντεο ντοκουμέντο από την επιχείρηση απεγκλωβισμού του αστυνομικού μετά την κατάρρευση του κτιρίου στο Πασαλιμάνι

17/04/2024 | 22:27

Κλήρωση ΛΟΤΤΟ 2510: Αυτοί είναι οι τυχεροί αριθμοί

17/04/2024 | 22:13

Πέγκυ Ζήνα: «Σε κουβαλάω στην ψυχή μου κάθε μέρα, βουνό μου»

17/04/2024 | 22:00

Δημήτρης Σταρόβας: «Δεν υπάρχουν όρια και γίνεται μια υπερβολή τεράστια»
nikos romanos 011023

17/04/2024 | 21:50

Ρωμανός για τις δηλώσεις Κασσελάκη: Για μια ακόμη φορά η υποκρισία περισσεύει

17/04/2024 | 21:43

Κασσελάκης: Η καπηλεία του πατριωτισμού, της πίστης, της οικογένειας τελειώνει εδώ

17/04/2024 | 21:32

Πάτρα: Εργατικό ατύχημα σε σούπερ μάρκετ, κόπηκε δάχτυλο εργαζόμενου
tsitsipas 170424

17/04/2024 | 21:25

Νίκησε Όφνερ και κούραση ο Τσιτσιπάς και προκρίθηκε στους «16» του Barcelona Open

17/04/2024 | 21:17

Εποχικές λοιμώξεις: Πρόληψη και αντιμετώπιση

17/04/2024 | 21:08