Ενημέρωση σε…fast-forward!

Εξελίξεις μετά το θάνατο του Πουλόπουλου: «Πουλάμε το ξενοδοχείο στα βόρεια προάστια» αποκαλύπτει η σύζυγός του

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Euro 2020: Βέλγιο «φτιαγμένο» για μεγάλα πράγματα – Απέκλεισε την Πορτογαλία (ΒΙΝΤΕΟ)

Με μια γκολάρα του Τοργκάν Αζάρ το Βέλγιο νίκησε την Πορτογαλία με 1-0 και πέρασε στους «8» του Euro 2020.

Euro 2020: Η Τσεχία «πάτησε» την Ολλανδία και την… έστειλε σπίτι της (ΒΙΝΤΕΟ)

Αποκαθήλωση για την Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έχασε με 1-0 από το Βέλγιο κι έμεινε εκτός διοργάνωσης, παραδίδοντας τα σκήπτρα. Δεν εντυπωσίασαν οι Βέλγοι αλλά το γκολ του Τόργκαν Αζάρ που έκρινε το ματς ήταν πανέμορφο κι έστειλε τους «κόκκινους διαβόλους» πάνω στην Ιταλία. Άτυχη η Πορτογαλία που είχε αρκετές φάσεις και δοκάρι.

Ο αγώνας

Στο 6ο λεπτό ο Σάντσες έκανε την κίνηση στον άξονα και άνοιξε αριστερά στον Ζότα, αλλά το διαγώνιο σουτ του άσου της Λίβερπουλ πέρασε έξω και στο 25’ ο Κριστιάνο εκτέλεσε το φάουλ δυνατά και δίπλα από το τείχος, αλλά ο Κουρτουά απέκρουσε δύσκολα.

Η Πορτογαλία είχε πάει το ματς στα μέτρα της και η πρώτη αξιόλογη φάση των Βέλων ήρθε στο 37ο λεπτό. Ο Μενιέ έπιασε φοβερό σουτ από δεξιά με το εξωτερικό φάλτσο και η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω και στο 42’ οι Βέλγοι άλλαξαν την μπάλα έξω από την περιοχή της Πορτογαλίας, η μπάλα στρώθηκε αριστερά στον Τόργκαν Αζάρ που έπιασε φοβερό σουτ με το δεξί κι έγραψε το 1-0. Η μπάλα πήρε τρελά φάλτσα και μπέρδεψε τον Πατρίσιο που φέρει ευθύνη στο γκολ.

Με την έναρξη της επανάληψη ο Ντε Μπρόινε αισθάνθηκε ενοχλήσεις και αποχώρησε στο 48ο λεπτό από το ματς με τον Μέρτενς να τον αντικαθιστά. Στο 58ο λεπτό ο Κριστιάνο έκανε φοβερή ενέργεια και κάθετη στον Ζότα, εκείνος γύρισε από το πέναλτι κι έκανε το σουτ αλλά αστόχησε ενώ στο 61’ ο Ζότα σέντραρε από αριστερά και ο Φέλιξ πήρε τη κεφαλιά αλλά ο Κουρτουά μπλόκαρε.

Στο 63’ ο Λουκάκου γύρισε και σούταρε με τη μία από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω και στο 82’ μετά από κόρνερ από δεξιά ο Ντίας πήρε την κεφαλιά αλλά ο Κουρτουά είπε όχι. Στο 83’ ο Γκερέιρο έπιασε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Κουρτουά. Στο 88′ μετά από γέμισμα και κεφαλιά του Ρονάλντο, ο Σίλβα έβαλε την προβολή από κοντά αλλά ο Κουρτουά έσωσε ενώ στο 90+5′ ο Φέλιξ έπιασε το συρτό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο έξω.

Οι ενδεκάδες

ΒΕΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Φερμάελεν, Φερτόνχεν, Μενιέ, Τ.Αζάρ (90+5′ Ντεντόνκερ), Βίτσελ, Τίλεμανς, Ντε Μπρόινε (48’ Μέρτενς), Ε.Αζάρ (87′ Καρασκό), Λουκάκου.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Πατρίσιο, Γκερέιρο, Πέπε, Ρούμπεν Ντίας, Νταλότ, Μουτίνιο (56’ Μπρούνο Φερνάντες), Παλίνια (78’ Ντανίλο), Ρενάτο Σάντσες (78’ Σέρτζιο Ολιβέιρα), Ζότα (70’ Αντρέ Σίλβα), Μπερνάρντο Σίλβα (56’ Ζοάο Φέλιξ), Ρονάλντο

Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ (ΓΕΡ). Βοηθοί: Μαρκ Μπορσχ (ΓΕΡ), Στέφαν Λουπ (ΓΕΡ). 4ος: Χεόρχι Καμπάκοβ (ΒΟΥ). VAR: Μάρκο Φριτς (ΓΕΡ), Κρίστια Ντίνγκερτ (ΓΕΡ), Κρίστιαν Γκίτελμαν (ΓΕΡ), Μπάζτιαν Ντάνκερτ (ΓΕΡ)

πηγή:aek365.gr

Ροή Ειδήσεων

19/09/2021 | 20:17

ΟΦΗ-ΑΕΚ 3-3 σε ένα απίθανο ματς με γκολάρες-Με 10 παίκτες από το 35′ οι «κιτρινόμαυροι» (vids)

19/09/2021 | 20:04

Χριστίνα Σούζη: Η χειρότερη στιγμή της ζωής μου ήταν με την Εύα Αντωνοπούλου ενώ έλεγα τον καιρό (vid)

19/09/2021 | 19:47

Έλενα Ακρίτα: Συνυπήρξα πολλά χρόνια με την κατάθλιψη – Πήγα ψυχίατρο και έκανα ψυχοθεραπεία και με φάρμακα

19/09/2021 | 19:30

Πάτρα: Βίντεο που κόβει την ανάσα με το καρτ να «καρφώνεται» στο σημείο που καθόταν ο 6χρονος

19/09/2021 | 19:27

Πάνος Μουζουράκης: Τι αποκάλυψε στον Σταρόβα για την περίοδο που διατηρούσε σχέση με την Μαρία Σολωμού (vid)

19/09/2021 | 19:18

Κορoνοϊός-Παπαευαγγέλου: Σε ποιους και γιατί θα χορηγηθεί τρίτη δόση εμβολίου – Το σχέδιο

19/09/2021 | 19:03

Εφημερίδα «Ηλιοτυπία» – Η Ηλιούπολη Απέκτησε Τη Δική Της Εφημερίδα

19/09/2021 | 19:00

Φιλιππίδης-Στο «φως» το απολογητικό του υπόμνημα: «Εκείνη μου επιτέθηκε» – «Εμμονική» – «Επειδή δεν συνεργαστήκαμε επαγγελματικά»

19/09/2021 | 18:58

Με πράσινο φόντο και το πρωτοσέλιδο της ΑΥΓΗΣ – Η ομοιότητα με το σύνθημα του Ανδρέα Παπανδρέου

19/09/2021 | 18:30

Adele: H απίστευτη αλλαγή μετά την απώλεια των κιλών – Η πρώτη φωτογραφία με τον νέο (επώνυμο) σύντροφο της (ΕΙΚΟΝΕΣ)

19/09/2021 | 18:15

Καιρός: Ρεκόρ υψηλών θεροκρασιών για Σεπτέμβρη – Πού άγγιξε τους 38 βαθμούς

19/09/2021 | 17:52

Ο χάρτης του κορονοϊού: Μπροστά η Αττική με 230 νέα κρούσματα – Συναγερμός για τη Θεσσαλονίκη που σχεδόν «ισοφάρισε» την Αθήνα

19/09/2021 | 17:42

Ισπανία: Εξερράγη ηφαίστειο στη νήσο Λα Πάλμα – Άνθρωποι εγκαταλείπουν τα σπίτια τους

19/09/2021 | 17:37

Κορονοϊός: 1.305 νέα κρούσματα και 33 νέοι θάνατοι-Στους 348 οι διασωληνωμένοι

19/09/2021 | 17:29

Τσίπρας: Στόχος είναι ο ΣΥΡΙΖΑ να είναι πρώτο κόμμα και με διαφορά