Αθήνα

19 oC

ελαφρές νεφώσεις

Eurocup: Ένας... γάμος και δυο... κηδείες- Κέρδισε ο ΠΑΟΚ, έχασαν ΑΕΚ και Άρης

Μόνο ο ΠΑΟΚ κατάφερε από τις 3 ελληνικές ομάδες, που αγωνίζονται στο Eurocup, να επικρατήσει του αντιπάλου του, Σζολνόκι, με 72-69, ενώ ο Άρης έχασε με 74-71 από την Τράμπζονσπορ και η ΑΕΚ με 96-94 από την Κράσνι Οκτιάμπρ στην παράταση.

[adsense]

Πιο αναλυτικά, ο ΠΑΟΚ νίκησε την Σζολνόκι με 72-69 χωρίς ωστόσο να αποδώσει καλό μπάσκετ. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα προηγήθηκε με 11-0 (4'), 19-4 (7') και 32-19 (15'). Σε εκείνο το σημείο η εικόνα άλλαξε και οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Νταβίντ Βοϊβόντα μείωσαν στον πόντο (33-32, 19'). Στην τρίτη περίοδο οι Ούγγροι προσπέρασαν με 47-48 (26') και το ματς έκτοτε έγινε ντέρμπι μέχρι και το άκουσμα της κόρνας της λήξης όπου βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 37-32, 54-52, 72-69

Όσον αφορά στην ΑΕΚ, επέστρεψε στα ευρωπαϊκά σαλόνια, ωστόσο δεν συνδυάστηκε με το επιθυμητό αποτέλεσμα για την ΑΕΚ. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα που βρίσκεται σε δύσκολο όμιλο στο EuroCup ηττήθηκε στην παράταση από την Οκτιάμπρ κι άνοιξε με το... αριστερό τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση.

Έπειτα από ένα ματς που είχε ένταση ανάμεσα στις κερκίδες και την αντίπαλη ομάδα κι απίστευτες επιδόσεις από τους Λουκά Μαυροκεφαλίδη και Τόνι Μίτσελ η Ένωση λύγισε στην παράταση. Ο Νώντας Παπαντωνίου έστειλε στη γραμμή των βολών τον Ματεϊούνας, ο Μιλόσεβιτς δεν πρόλαβε τον χρόνο στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων και το παιχνίδι βρήκε νικητές τους Ρώσους.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 37-43, 60-68, 86-86, 94-96

Ο Άρης το πάλεψε μέχρι τέλους στην Τραπεζούντα, ωστόσο γνώρισε την ήττα από την Τραμπζονσπόρ με 74-71 στην πρεμιέρα του Eurocup. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έπαιξε καλό μπάσκετ κατά διαστήματα, ωστόσο πληγώθηκε από την άμυνά της, η οποία δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να περιορίσει τους ψηλούς της Τραμπζονσπορ. Έτσι έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για μια νίκη εκτός έδρας, η οποία θα ήταν πολύ σημαντική εν όψει της συνέχειας.

Πηγή: Gazzetta.gr