Ενημέρωση σε…fast-forward!

Ρένος Ρώτας: Νόμιζα ότι χρωστάω στον Λιγνάδη γιατί με βοήθησε, το μόνο που τού χρωστάω είναι δύο μπούφλες

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ολυμπιακός: Με τεσσάρα πρόκριση δεν την χάνει!

Ένα τρελό ημίχρονο και μια νύχτα όνειρο για τον Ολυμπιακό! Η επιστροφή των Πειραιωτών στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις συνδυάστηκε με μια σημαντική νίκη από κάθε άποψη.

Ευρύ σκορ, τρομερή διακύμανση, ένα εξαιρετικό φινάλε που είχε ως κερασάκι το γκολ του Μασούρα. Το 4ο των «ερυθρόλευκων» που δεν αποκλείεται να είναι αυτό που θα ξεκλειδώσει στη ρεβάνς την πολυπόθητη πρόκριση στους «16» του Europa League!

Κακά τα ψέματα. Το σκορ δεν προκαλεί σε κανέναν έκπληξη. Όποιος είχε δει τα ματς της PSV με τον ΠΑΟΚ ή την παρακολουθεί στο πρωτάθλημα της Ολλανδίας ξέρει καλά πως μπροστά βάζει γκολ αλλά πίσω τρώει με το… τσουβάλι.

Προφανώς αυτό το γνώριζαν καλά τόσο ο Μαρτίνς, όσο και οι παίκτες του και «βάρεσαν στο ψαχνό». Το 4-2 είναι καλό μαξιλαράκι ασφαλείας για τον Ολυμπιακό που έχει παίκτες με εμπειρία ώστε στη ρεβάνς να μην κινδυνέψει να χάσει μια πρόκριση που μετά το πρώτο ματς μπορεί να μην είναι σίγουρη, αλλά προφανώς και οι πιθανότητες είναι συντριπτικά στο… κόκκινο!

Μετά το ροκ πρώτο ημίχρονο των πέντε γκολ είδαμε ένα πιο… λάιτ σε ρυθμό στην επανάληψη, αλλά με περισσότερη λογική και τακτική. Ο Πέδρο Μαρτίνς ήταν ο μεγάλος νικητής στην σκακιέρα των πάγκων αφού οι αλλαγές που έκανε (όχι μόνο του Μασούρα που σκόραρε) ήταν αυτές που άλλαξαν τον ρυθμό του αγώνα, που έκοψαν την όρεξη των Ολλανδών και οδήγησαν σε μια νύχτα θριάμβου.

Αν ο Ολυμπιακός είναι περασμένος από το βράδυ της Πέμπτης; Σίγουρα όχι. Ο αντίπαλος είπαμε όσο εύκολα δέχεται γκολ, άλλο τόσο εύκολα σκοράρει. Με βεβαιότητα όμως αύξησε ακόμη περισσότερο τις ελπίδες που είχε από τη μέρα της κλήρωσης και προφανώς θα πάει στη ρεβάνς με ένα σαφέστατο προβάδισμα στο οπλοστάσιο. Με λίγα λόγια όλα δείχνουν πως ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει ευρωπαίος!

Ενίσχυση για τον Ολυμπιακό με Κώστα Κουφό: «Ήρθα σε σπουδαία ομάδα»
«Έχει αποδειχθεί 100% ότι ο θάνατος του Μαραντόνα ήταν ανθρωποκτονία»
Παναθηναϊκός: Τεράστια μεταγραφή με τον NBAer Μάριο Χεζόνια
Προκριματικά Eurobasket 2022: Η Ελλάδα νίκησε τη Λετονία με 97-94
ΠΑΟΚ: Ανανεώνει ο Βιεϊρίνια
Ολυμπιακός – Άρης 1-1: Ο «Μητρογκολ» έδωσε πολύτιμο βαθμό στους Θεσσαλονικείς (vid)