Ενημέρωση σε…fast-forward!

Συγκλονίζει ο Ανδ. Τσούνης: Μου λείπει πάρα πολύ η Φώφη – Δεν μπορώ να το διαχειριστώ

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Φόβοι για μακρά απουσία του Κονέ -Χιμένεθ: Πολύ σημαντική απώλεια

Στις χαμένες ευκαιρίες της ομάδας του στάθηκε, όπως ήταν φυσικό, ο Μανόλο Χιμένεθ. Ενα ματς που η ΑΕΚ θα μπορούσε να καθαρίσει εύκολα, επικράτησε με το «αγχωτικό» 1-0 και ο Ισπανός τεχνικός δήλωσε:

«Είμαι πολύ ικανοποιημένος με το παιχνίδι που κάναμε. Από το πρώτο λεπτό θα μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ. Δεν μπορώ να θυμηθώ ξεκάθαρη φάση του Αστέρα. Το ματς δεν πήγε έτσι όπως το περίμενα, γιατί ο Αστέρας είναι μια από τις καλύτερες ομάδες στην Ελλάδα. Συνήθως οι επιθετικοί κρίνονται από τα γκολ που πετυχαίνουν, αλλά σήμερα ο Αραούχο έκανε εκπληκτικό παιχνίδι. Εδωσα συγχαρητήρια σε όλους, αλλά ειδικά στον Αραούχο τού είπα να συνεχίσει έτσι.

Σήμερα ο Γκάλο έχει παίξει σε 3 διαφορετικές θέσεις και έχει βοηθήσει για τη νίκη. Ο Χουλτ έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι μετά από τόσο καιρό που ήταν απών. Ενας τέλειος ποδοσφαιριστής για την ΑΕΚ. Αλλά εμείς είμαστε μία ομάδα. Αν κάποια στιγμή κατακτήσουμε κάτι θα οφείλεται στην ομάδα.
Είναι αλήθεια ότι έχουμε πρόβλημα με κάποιους τραυματισμούς.

Δεν είμαστε καθόλου τυχεροί. Η απώλεια του Κονέ είναι πολύ σημαντική και αισθάνομαι ένοχος γιατί δεν ήθελα να παίξει παραπάνω από 30 λεπτά. Ομως έπρεπε να μπει νωρίτερα για να μας βοηθήσει να πάρουμε τη νίκη. Τον χρειαζόμαστε για να βγάλει τις πάσες στους επιθετικούς, αλλά δυστυχώς τον χάσαμε. Τώρα πρέπει να σκεφτούμε κάτι καινούριο ενόψει του αγώνα με την Ντιναμό την επόμενη Πέμπτη.

Το ματς με τον Απόλλωνα (0-0) ήταν θλιβερό γιατί έβλεπες 11 παίκτες να κρέμονται από τα δοκάρια για να μη βάλουμε γκολ! Σε τέτοια ματς οταν δεν μπαίνει γκολ, ο χρόνος κυλάει πιο γρήγορα και υπάρχει άγχος. Αν δεν είχαμε νικήσει, θα συζητούσαμε για το πόσο άτυχοι ήμασταν. Μου λένε ότι το σημαντικό είναι οι τρεις βαθμοί, αλλά εγώ απαντάω ότι χάσαμε και 4-5 πεντακάθαρες ευκαιρίες. Πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο στα τελειώματα και να έχουμε την ίδια ένταση, γιατί η ΑΕΚ παίζει καλό ποδόσφαιρο».

Από την πλευρά του, ο προπονητής του Αστέρα Τρίπολης, Σάββας Παντελίδης δήλωσε:
«Ήταν ένα ματς που χωρίστηκε σε τρία μέρη. Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ είναι πολύ καλύτερη. Υπάρχει μετά ένα 15λεπτο του β΄ ημιχρόνου όπου ισορροπήσαμε αλλά δεχτήκαμε το γκολ, ενώ στο τέλος προσπαθήσαμε να επιτεθούμε.

Μετά το γκολ η ΑΕΚ έμεινε χωρίς χαφ κι εμείς βγήκαμε μπροστά. Αυτό συμβαίνει γιατί όταν δέχεσαι γκολ μετά δεν έχεις κάτι να χάσεις και κυκλοφορείς τη μπάλα με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση.
Νομίζω ότι το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα».

Ξανά στην κορυφή! ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 1-0

Φόβοι για μακροχρόνια απουσία του Κονέ

Ο μεγάλος άτυχος της αναμέτρησης με τον Αστέρα Τρίπολης ήταν ο Παναγιώτης Κονέ. Ο μέσος της ΑΕΚ μπήκε ως αλλαγή στο ημίχρονο και δέκα λεπτά αργότερα τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε. Εχει υποστεί θλάση οπίσθιων μηριαίων στο δεξί πόδι, «ζημιά» που συνήθως μεταφράζεται σε απουσία ενός μήνα.

Ο Χιμένεθ εύχεται ότι τα νέα θα είναι ευχάριστα από τον απεικονιστικό έλεγχο στον οποίο θα υποβληθεί ο παίκτης. Πάντως, το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Κονέ χάνει και τις δύο αναμετρήσεις με την Ντιναμό Κιέβου για το Europa League (15 και 22 Φεβρουαρίου) καθώς και ενδιάμεσα το ματς με την Ξάνθη.

(πηγή: ΑΠΕ)

Ροή Ειδήσεων

23/01/2022 | 08:13

Νικολέττα Ράλλη: «Δεν υπάρχει νέα γυναίκα που να μην υπάρχει υλικό από προσωπική της στιγμή» – Τι τής είχε πει αστυνομικός

23/01/2022 | 07:59

Έρχονται χιόνια και στο Σύνταγμα– «Καθαρή» μέρα σήμερα, μετά το μεσημέρι της Δευτέρας ο χιονιάς

23/01/2022 | 07:41

Τα ζώδια σήμερα, Κυριακή 23 Ιανουαρίου

22/01/2022 | 23:21

Σαρώνει η Κακοκαιρία «Ελπίς»: Ασύλληπτες εικόνες – Χιόνια στις Κυκλάδες

22/01/2022 | 23:09

Μeteo: Σε πολύ χαμηλά επίπεδα η θερμοκρασία την Κυριακή – Στην Αττική θα κυμανθεί από -3 έως 5 βαθμούς

22/01/2022 | 22:58

Άρης Σοϊλέδης: Το Survivor και η πρόταση γάμου του ποδοσφαιριστή στην σύντροφό του Μαρία Αντωνά (EIKONΕΣ)

22/01/2022 | 22:41

Κοψιάλης: Οι πρώτες δηλώσεις του μετά τον σάλο του #cancel_kopsialis – Έχασε 100.000 followers (vid)

22/01/2022 | 22:27

Survivor: «Λύγισε» η Βρισηίδα Ανδριώτου για την υγεία του Γιωρίκα Πηλίδη – «Eίναι ο καλύτερος μου φίλος εδώ μέσα» (vid)

22/01/2022 | 22:03

Μητσοτάκης: Kοντά στους αστέγους στο λιμάνι του Πειραιά το βράδυ του Σαββάτου (Εικόνες)

22/01/2022 | 21:46

Βιασμός 24χρονης στη Θεσσαλονίκη: Λύνει τη σιωπή της καλεσμένη στο πάρτι για ό,τι έγινε στη σουίτα» (vid)

22/01/2022 | 21:30

Ελλάδα έχεις ταλέντο: Ο Άγγελος Πεντάρης διαγνώστηκε με εγκεφαλική παράλυση και τετραπληγία αλλά σάρωσε στη σκηνή

22/01/2022 | 21:22

Μαρία Ηλιάκη: Εγώ που πρόσεχα πολύ και την πάτησα (vid)

22/01/2022 | 21:02

Ελλάδα έχεις ταλέντο: Ήρθαν από τη Φάρμα και πέρασαν με golden buzzer από τον Ζαχαράτο

22/01/2022 | 20:37

Κακοκαιρία «Ελπίς»-Μαρουσάκης: «Ό,τι πέφτει στην Αττική θα στρώνεται» (vid)

22/01/2022 | 20:31

Έφη Αχτσιόγλου: Τηλεφωνική επικοινωνία με τη Γεωργία Μπίκα
Στέφανος Τσιτσιπάς: Επικράτησε με 3-1 σετ του Περ και «έφυγε» για τους «16» του Αυστραλιανού Όπεν
Αναντολού Εφές – Παναθηναϊκός 82-81: Ένα τρίποντο έκρινε τον αγώνα
Μακάμπι – Ολυμπιακός 84-69: Μεγάλη ήττα για τους ερυθρόλευκους
ΠΑΟ – Αναγέννηση Καρδίτσας 4-0: Γκολ και θέαμα από τους πράσινους
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 0-0: Ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών
Ο Παναιτωλικός μέσα σε τρεις μέρες έγραψε ιστορία κι ονειρεύεται!