Αθήνα

12 oC

ελαφρές νεφώσεις

Γκαζωμένος στο πρώτο, αγχωμένος στο δεύτερο, αλλά νικητής ο Παναθηναϊκός!

Η κόρνα της γραμματείας ακούγεται για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Μια ματιά στα μάτριξ σε κάνει να μην πιστεύεις αυτό που βλέπεις. Το 65-50 δεν ήταν τελικό σκορ, αλλά αυτό του ημιχρόνου στην αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Χίμκι.

ΓΡΑΦΕΙ Ο Μιχάλης Τσαμπάς

Και κάπου εδώ τίθεται το ερώτημα αν το ποτήρι είναι μισογεμάτο ή μισοάδειο; Δηλαδή να σταθείς στους 65 πόντους ενεργητικό σε ένα ημίχρονο των «πράσινων» λες και είναι ομάδα του ΝΒΑ ή να σε προβληματίσουν οι 50 πόντοι παθητικό; Κι αν στο ημίχρονο έχεις πετύχει 65 που θα σταματήσει το κοντέρ πάνω από το 100; Η εμφάνιση του «τριφυλλιού» στο δεύτερο μέρος έδωσε πολλές απαντήσεις και επιβεβαίωσε ξανά ότι η φετινή ομάδα, είναι μια ομάδα... αλλοπρόσαλλη που σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να την εμπιστευτείς.

Ο Παναθηναϊκός που ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 33 πόντους και την δεύτερη με 32, στην τρίτη πέτυχε μόλις 13 (!!!) κι αφού πριν οι Ρώσοι έτρεξαν ανενόχλητοι ένα σερί 13-0! Ο Παναθηναϊκός των 65 πόντων στο πρώτο μέρος, στην επανάληψη... ίδρωσε να πετύχει 29 πόντους. Η Χίμκι που στο ημίχρονο έμοιαζε χαμένη από χέρι μπήκε για τα καλά στο ματς, πλησιάσε στους 4 και γενικά μέχρι τέλους έμεινε στο ματς. Από την άλλη μια βραδιά που έμοιαζε εύκολη για την ομάδα του Πιτίνο, άγχωσε τον κόσμο που για άλλη μια φορά έφυγε προβληματισμένος από το κλειστό του ΟΑΚΑ. Τουλάχιστον όμως με την ικανοποίηση της νίκης που κρατάει ζωντανό τον εξάστερο στη μάχη της 8άδας.

Προφανώς κιαι ήταν εξωπραγματικά όσα έκανε αυτή η ομάδα στο πρώτο ημίχρονο, σε μια σεζόν που δεν έχει συνηθίσει τον κόσμο της με τόσο... φόρα. Αλλά από την άλλη είναι κι ανεπίτρεπτο όταν καταφέρνεις με τον τρόπο αυτό να έχεις τον πρώτο λόγο στο ματς, στην επανάληψη να είσαι... αραχτός και να αφήνεις τον αντίπαλο να έχει δεύτερες σκέψεις.

Όπως κι αν έχει πάντως, όλοι αυτοί που σε κάθε ματς του «τριφυλλιού» ανηφορίζουν στο Ολυμπιακό Στάδιο έχουν συμβιβαστεί πια με την ιδέα ότι μέχρι τέλος η χρονιά κάπως έτσι θα πάει για τον αγαπημένο τους Παναθηναϊκό. Οπότε κάθε νίκη καλοδεχούμενη, με κάθε τρόπο.