Τα λόγια αγάπης του Πέτρου Κόκκαλη για τη Δήμητρα Ματσούκα

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Η Καλλονή «σκόρπισε» στις 5… θάλασσες τον Παναιτωλικό (5-1)

[adsense]

Με 5-1 συνέτριψε η Καλλονή τον Παναιτωλικό μέσα στη Μυτιλήνη, πετυχαίνοντας έτσι την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ η ομάδα του Αγρινίου… αλλού πατούσε και αλλού βρισκόταν.

Με 4-2-3-1 παρέταξαν τις ομάδες τους στον αγωνιστικό χώρο οι δύο προπονητές. Για την Καλλονή ο Χογκ ήταν κάτω από τα δοκάρια, ο Αντέτζο δεξιά στην άμυνα, ο Κρολ αριστερά και οι Αναστασιάδης, Ούκα στα στόπερ. Αμυντικά χαφ οι Καλτσάς, Κεϊτά και μπροστά τους ο Τσαμπούρης δεξιά, ο Γεωργίου αριστερά και ο Ελλακόπουλος στον άξονα. Στην κορυφή της επίθεσης ο Μανούσος.

Για τον Παναιτωλικό ο Στεφανάκος πήρε και πάλι θέση κάτω από τα γκολπόστ, με τον Ντιέγκο Μπεχαράνο να καλύπτει το δεξί άκρο της άμυνας, τον Κέβιν το αριστερό και τους Κούσα, Παπάζογλου να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στα χαφ οι Ντάνι Μπεχαράνο, Μάκος και μπροστά τους οι Βιγιαφάνιες, Πάουλο, Κάπελ. Μοναδικός προωθημένος ο Μαρκόφσκι.

Η Καλλονή πίεσε από την αρχή και ο Παναιτωλικός έκανε λάθη από την αρχή του ματς στη Μυτιλήνη, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι γηπεδούχοι για να πάρουν από το ημίχρονο προβάδισμα, όχι ένα και δύο, τεσσάρων τερμάτων. Στο 10′ ο Μανούσος μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το σουτ, με τον Στεφανάκο να αποκρούει, όμως όχι καλά.

Κακή ήταν και η απόκρουσή του στο νέο σουτ του Ελλακόπουλου μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να παίρνει πορεία προς τα δίχτυα και αρκετοί παίκτες να πηγαίνουν στη φάση. Τελικά, ο Ελλακόπουλος ήταν αυτός που την έσπρωξε στο πλεκτό για να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του. Δώδεκα λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Μάκου να κάνει λάθος.

Ο έμπειρος χαφ θέλησε να γυρίσει την μπάλα πίσω στον Στεφανάκο, όμως το έκανε παρακινδυνευμένα, εκεί… καραδοκούσε ο Γεωργίου, που πλάσαρε ιδανικά τον αντίπαλο γκολκίπερ για το 2-0. Ακολούθησαν τα λάθη της άμυνας των Αγρινιωτών για να έρθουν άλλα δύο τέρματα για τον σύλλογο της Λέσβου.

Ο Γεωργίου ήταν αμαρκάριστος και με ωραίο δυνατό πλασέ από το ύψος της περιοχής ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ στο 34′ η άμυνα των φιλοξενούμενων αδράνησε, ο Αντέτζο σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσαμπούρη από δεξιά, και με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων στην ομάδα του.

Το 4-0 έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΛΚ να κυκλοφορήσει την μπάλα, τη στιγμή που ο Παναιτωλικός έβγαινε δειλά-δειλά στην επίθεση από το 35′ και μετά.

Σ’ εκείνο το χρονικό σημείο τα «καναρίνια» είχαν και την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι με την κοντινή κεφαλιά του Κούσα, την οποία απέκρουσε εντυπωσιακά ο Χογκ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την κεφαλιά του Παπάζογλου στο 45′, με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Μαλτέζου γκολκίπερ.

Ωστόσο, τα τέσσερα τέρματα δεν έφταναν στην Καλλονή και στην επανάληψη σημείωσε άλλο ένα, αυτή τη φορά με τον Μανούσο. Ο Έλληνας επιθετικός είχε την επιλογή να δώσει πάσα σε δύο συμπαίκτες του, που ήταν ελεύθεροι, όμως προτίμησε να κάνει το σουτ και… δικαιώθηκε, αφού η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Στεφανάκου για πέμπτη φορά στο 62′.

Τρία λεπτά αργότερα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Ουάρντα και ήταν φανερό ότι άλλαξε η εικόνα του Παναιτωλικού, ωστόσο οι Αγρινιώτες δεν είχαν ούτε τώρα τη λύση επιθετικά. Ο Αιγύπτιος, όμως, ήταν αυτός που κέρδισε το φάουλ στο ημικύκλιο της περιοχής, από την άψογη εκτέλεση του οποίου ήρθε και το γκολ… της τιμής από τον Πάουλο στο 83′.

Το 5-1 δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά και η Καλλονή έγραψε ιστορία, καθώς για πρώτη φορά σημείωσε πέντε τέρματα σε επίπεδο Σούπερ Λίγκας, με τον Παναιτωλικό να γνωρίζει μία από τις πιο βαριές ήττες της ιστορίας του, γεγονός που φέρνει σε δύσκολη θέση τον Πόντες.

Καλλονή (Θαλής Θεοδωρίδης): Χογκ, Αναστασιάδης, Αντέτζο, Ούκα, Καλτσάς, Κεϊτά, Κρολ, Τσαμπούρης (69′ Μπουρούς), Γεωργίου (61′ Μπαργκάν), Ελλακόπουλος (31′ Κλαντρούμπσκι), Μανούσος.

Παναιτωλικός (Λιονέλ Πόντες): Στεφανάκος, Κέβιν, Κούσας, Παπάζογλου, Ντιέγκο Μπεχαράνο, Πάουλο, Μάκος (29′ Ρομέρο), Ντάνι Μπεχαράνο, Βιγιαφάνιες (65′ Ουάρντα), Κάπελ, Μαρκόφσκι (54′ Βασιλείου).

Πηγή: gazzetta.gr