Αθήνα

16 oC

ελαφρές νεφώσεις

Η «παράταση» της στέψης του ΠΑΟΚ και η αγωνιστική που μας έκανε... σοφότερους!

Η στέψη του ΠΑΟΚ πήρε παράταση για μια Κυριακή ακόμη. Ο Δικέφαλος πήγε για… πάρτι τίτλου στην Λάρισα, αλλά τελικά δεν κατάφερε να βρει τη νίκη που θα του έδινε και μαθηματικά τον τίτλο, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με την γκολάρα του Πέλκα.

ΓΡΑΦΕΙ Ο Μιχάλης Τσαμπάς

Η ΑΕΛ είχε κι αυτή κίνητρο παραμονής και με τον βαθμό που πήρε φαίνεται να την εξασφαλίζει. Οι Θεσσαλονικείς θα περιμένουν μερικά 24ωρα ακόμη ώστε να κάνουν το «πάρτι της 34ετίας» στην φλεγόμενη Τούμπα κόντρα στον υποβιβασμένο Λεβαδειακό!

Το... πάρτι δεν χάλασε στον κάμπο δεν χάλασε μόνο επειδή δεν ήρθε η νίκη-τίτλος. Άντε αυτή θα έρθει την άλλη Κυριακή. Όλοι στον ΠΑΟΚ... πονάνε με τον σοβαρό τραυματισμό του Αντελίνο Βιεϊρίνια. Αύριο θα φανεί η σοβαρότητα της κατάστασης, όμως δείχνει να είναι δεδομένο ότι χάνει τα υπόλοιπα ματς της σεζόν και κυρίως τον τελικό του Κυπέλλου.

Ο άνθρωπος που με τα μεγάλα γκολ του οδήγησε τον Δικέφαλο του Βορρά στο πρωτάθλημα, είναι τραγική ειρωνία να είναι απών από τα παιχνίδια που θα είναι όλα με εορταστική μορφή! Ειδικά αυτό της ερχόμενης Κυριαξής στο... καμίνι της Τούμπας. Από κει και πέρα όσο αφορά την ενδιαφέρουσα αγωνιστική, τον... θόρυβο τον έκανε το διπλό του ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ. Μια ομάδα που έμοιαζε καταδικασμένη κια βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 1-0, επικράτησε με 3-1 του... ανύπαρκτου Παναθηναϊκού, δίνοντας τροφή για κάθε είδους σχόλια. Αποτέλεσμα που κάνει τους Κρητικούς να ελπίζουν και στέλνει ένα βήμα πιο κοντά στην Football League τον ΠΑΣ Γιάννινα, που δεν μπόρεσε να κερδίσει στην έδρα του τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο Ολυμπιακός ήταν χορταστικός στο τελευταίο φετινό ματς στην έδρα του, η ΑΕΚ με την Λαμία είχαν ευκαιρίες για νίκη αμφότερες αλλά το 2-2... σφράγισε το ματς, ενώ για όσους λένε ότι «ο Κομπότης και η Ακρόπολη δεν πέφτουν ποτέ», από το βράδυ της Κυριακής ο Λεβαδειακός υποβιβάστηκε! Πως το χε πει κάποτε ο Σόλιντ μετά από μια ήττα του Ολυμπιακού στην Λιβαδειά; «Απόψε έγινε σοφότερος»! Ε, αυτό ισχύει και σήμερα για όλη την αγωνιστική...