zodia11
Δύο ζώδια που θα βγάλουν απληστία, σήμερα

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ήττα για τη Μπάγερν μέσα στο Μόναχο- Επιβίωσε της «Τιτανομαχίας» η Ρεάλ (1-2)

Τρίτη διαδοχική νίκη στο Μόναχο και η Βασίλισσα βρέθηκε ακόμα πιο κοντά στο Κίεβο! Με σούπερ ανατροπή, η Ρεάλ επικράτησε 2-1 της Μπάγερν και φουλάρει για την τρίτη σερί κούπα. Ατυχοι οι Βαυαροί, φωνάζουν για δυο πέναλτι.

Ενα βήμα πιο κοντά στο Κίεβο και στην τρίτη διαδοχική κούπα η Βασίλισσα! Η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε την τρίτη σερί νίκη στο Μόναχο, την έκτη διαδοχική επί της Μπάγερν κι όλα αυτά για πρώτη φορά στην ιστορία των Βαυαρών στην Ευρώπη! Η γκολάρα του Μαρσέλο και οι εμπνεύσεις του Ζιντάν έφεραν την ανατροπή για τους Μαδριλένους. Στον αντίποδα, η Μπάγερν «φωνάζει» για δυο σπρωξίματα του Καρβαχάλ στον Λεβαντόφσκι, ενώ είδε την τύχη να της γυρίζει την πλάτη με τους τραυματισμούς των Ρόμπεν (5′), Μπόατενγκ (32′).

Ξεκίνημα με αλλαγές στα πλάνα του για τον Χάινκες, ο οποίος είδε στο 5ο λεπτό τον Ρόμπεν να τραυματίζεται. Ο Γερμανός πέρασε τον Μίλερ στην επίθεση και τοποθέτησε τον Τιάγκο δίπλα στον Χάμες. Η Ρεάλ ήταν πολύ καλή ανασταλτικά στο πρώτο 20λεπτο, πίεζε ψηλά κι έκανε πολύ δύσκολη την κυκλοφορία τη μπάλα από τους Βαυαρούς. Βέβαια, και η Βασίλισσα δεν έκανε κάτι το ιδιαίτερο επιθετικά, έχοντας μόλις ένα καλό σουτ του Καρβαχάλ, το οποίος όμως μπλόκαρε ο Ούλραϊχ. Ωστόσο, στο 28ο λεπτό οι Μαδριλένοι «πλήρωσαν» το πρέσινγκ, η άμυνά τους ήταν ψηλά, ο Χάμες έκανε ιδανική ασίστ στον Κίμιχ και ο τελευταίος δεν αρνήθηκε την… τραγική τοποθέτηση του Νάβας πετυχαίνοντας το 1-0.

Ωστόσο, τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε ακόμα ένα πλήγμα για τον Χάινκες. Ο Μπόατενγκ τραυματίστηκε και η Μπάγερν στερήθηκε για το υπόλοιπο του ματς τον κορυφαίο αμυντικό της. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και στο 34′ θα μπορούσαν να σφραγίσουν τη νίκη, ο Ριμπερί βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά… κατάφερε να χάσει το κοντρόλ! Το σουτ του Χούμελς και του Μίλερ δεν βρήκαν στόχο και η Ρεάλ βρήκε την ευκαιρία να απαντήσει με… γκολ! Στην πρώτη μεγάλη της ευκαιρία στο 45′, η μπάλα στρώθηκε στον Μαρσέλο, ο οποίος με υπέροχο τελείωμα πέτυχε το 1-1. Ηταν το 7ο γκολ για τον Βραζιλιάνο σε νοκ άουτ ματς της διοργάνωσης, αφήνοντας πίσω του τον Ράμος! Το ημίχρονο πάντως τελείωσε με παράπονα των Βαυαρών για πέναλτι σε σπρώξιμο του Καρβαχάλ στον Λεβαντόφσκι. Ηταν η δεύτερη αμφισβητούμενη φάση με το ίδιο ζευγάρι, έπειτα από αυτή του πρώτου λεπτού.

Το β΄μέρος άρχισε με αλλαγή για τη Βασίλισσα, με τον Ζιντάν να περνά στο ματς τον Ασένσιο στη θέση του Ισκο. Λίγα λεπτά αργότερα (57΄) ο Γάλλος πανηγύριζε για την επιλογή του και το γκολ της ομάδας του. Ο Ραφίνια έκανε μεγάλη γκάφα, Βάθκεθ – Ασένσιο συνδυάστηκαν υπέροχα και ο τελευταίος με άψογο πλασέ πέτυχε το 2-1. Ο Ριμπερί το πήρε πάνω του, στο 59ο λεπτό , αλλά και στο 63′ βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ, αλλά ο Νάβας με υπέροχες επεμβάσεις κράτησε τη νίκη. Μίλερ και «Λέβα» συγκρούστηκαν στο 67′ , ενώ ο Πολωνός στο 88΄ έχασε μεγάλο τετ α τετ. Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν ποτέ να επιστρέψουν στο ματς. Οσο για τον Κριστιάνο, ο Πορτογάλος ήταν εκτός ρυθμού, έχοντας μόλις δυο τελικές ενέργειες. Η μια από αυτές (71′) κατέληξε στα δίχτυα, αλλά σωστά ακυρώθηκε, αφού κατέβασε τη μπάλα με το χέρι.

πηγή: gazzetta.gr