Ενημέρωση σε... fast-forward!

tzolakis olympiacos 190424
Ο Τζολάκης αποκρούει και Τούρκος οπαδός κλωτσάει ό,τι βρίσκει μπροστά του – Δείτε βίντεο

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Το καλύτερο και πιο επεισοδιακό ματς του Euro! Καπνογόνα, διακοπή και Kροατία-Τσεχία 2-2!

[adsense]

Η Κροατία προηγήθηκε 2-0 και ήταν “αγκαλιά” με την πρόκριση στους “16” του Euro 2016, αλλά η Τσεχία ισοφάρισε (2-2) με πέναλτι του Νέτσιντ στο 93′ και γλίτωσε τον πρόωρο αποκλεισμό.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για γκολ ήρθε στο 21ο λεπτό, όταν ο Μάντζουκιτς γύρισε για τον Πέρισιτς που δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή προ του Τσεχ. Στη συνέχεια της φάσης ο Μπρόζοβιτς από δεξιά τροφοδότησε τον Ράκιτιτς, που με το δεξί έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 37′ ο Πετρ Τσεχ με το πόδι απέκρουσε σουτ του Ίβαν Ράκιτιτς, αλλά στο ίδιο λεπτό η Κροατία κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ίβαν Πέρισιτς. Ο Γιαρόσλαβ Πλάσιλ έχασε την μπάλα στο κέντρο και ο παίκτης της Ίντερ την πήρε, μπήκε στην περιοχή, έκανε προσποιήσεις στον Σίβοκ και αριστερό διαγώνιο σουτ έκανε το 0-1.

Ούτε μία τελική προσπάθεια δεν έκανε η Τσεχία στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι Κροάτες λίγο έλειψε στο 42′ να πετύχουν και δεύτερο γκολ με λίγη τύχη, καθώς μετά από φάουλ του Ράκιτιτς η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Βίντα, αλλά πέρασε λίγο άουτ.

Η πρώτη τελική προσπάθεια της Τσεχίας πραγματοποιήθηκε στο 52ο λεπτό, με τον Κρεΐτσι να πιάνει ένα γυριστό σουτ μέσα την περιοχή και τον Σούμπασιτς να μπλοκάρει.

Το δεύτερο κροατικό γκολ φάνταζε θέμα χρόνου και τελικά έτσι ήταν, καθώς το 0-2 έγινε στο 59′ με τον Ίβαν Ράκιτιτς να νικά τον Πετρ Τσεχ στο τετ-α-τετ με “σκαφτό” πλασέ, έπειτα από κλέψιμο στο κέντρο και πάσα του Μπρόζοβιτς.

Οι Κροάτες χαλάρωσαν και τελικά το πλήρωσαν, καθώς η Τσεχία κατάφερε στο 75′ να πετύχει το πρώτη της γκολ στο τουρνουά, με τον Μίλαν Σκόντα με εξαιρετική κεφαλιά να μειώνει σε 1-2, έπειτα από την σέντρα του Τόμας Ροσίτσκι.

Λίγο πριν συμπληρωθούν 90 λεπτά οι Κροάτες οπαδοί πέταξαν καπνογόνα στον αγωνιστικό χώρο και το ματς διεκόπη για λίγα λεπτά.

kapnogona

Ο Κλάτενμπεργκ κράτησε τις καθυστερήσεις που έπρεπε και στο 93′ η Τσεχία κατάφερε να ισοφαρίσει με πέναλτι του άλλοτε άσου του ΠΑΟΚ, Τόμας Νέτσιντ. Ο Ντόμαγκο Βίντα έκανε χέρι στην περιοχή και στέρησε στην χώρα του πρόκριση από την δεύτερη αγωνιστική.

ΤΣΕΧΙΑ: Τσεχ, Καντεράμπεκ, Χούμπνικ, Σίβοκ, Λιμπέρσκι, Πλάσιλ (86′ Νέτσιντ), Νταρίντα, Σκάλακ (67′ Σούραλ), Κρεΐτσι, Ροσίτσκι, Λαφάτα (67′ Σκόντα).

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Σρνα, Τσόρλουκα, Βίντα, Στρίνιτς (98′ Βρσάλκο), Μπάντελ, Μόντριτς (62′ Κόβατσιτς), Ράκιτιτς (97′ Σίλντενφελντ), Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Μάντζουκιτς.

Πηγή: sport24.gr

Ροή Ειδήσεων

veslemes photo by rinio dragasaki 3 1 scaled e1713437718795

20/04/2024 | 11:00

«Αγαπούσε τα Λουλούδια Περισσότερο»: Παγκόσμια πρεμιέρα στο Φεστιβάλ της Tribeca για τη νέα ταινία του Γιάννη Βεσλεμέ

20/04/2024 | 10:50

Το διαζύγιο του Νικόλαου με την Τατιάνα Μπλάτνικ σκάει σαν κεραυνός εν αιθρία – Η ανακοίνωση

20/04/2024 | 10:40

Πάτρα: Σοκάρει το βίντεο με άγριο ξυλοδαρμό 8χρονου από ένα παιδί 7 ετών
unnamed file 65

20/04/2024 | 10:30

Εορτολόγιο: Ποιοι γιορτάζουν σήμερα 20 Απριλίου

20/04/2024 | 10:20

«Ανακαινίζω-Νοικιάζω»: Με 343 εγκρίσεις ξεκίνησε την πρώτη εβδομάδα το πρόγραμμα

20/04/2024 | 10:10

Αντώνης Ρέμος: “Δεν έχουμε τις καλύτερες σχέσεις με την Νατάσα Θεοδωρίδου”
kujc3etptcwp6gpxlabnjq 650 80

20/04/2024 | 10:00

Ο επικεφαλής της NASA προειδοποιεί ότι η Κίνα διεξάγει στρατιωτικά προγράμματα στο Διάστημα

20/04/2024 | 09:50

Σουηδία: Επίθεση με αιχμηρό αντικείμενο σε ηλικιωμένες γυναίκες – Στο νοσοκομείο και ο δράστης

20/04/2024 | 09:45

Τζέιμς Καφετζής: Η πρώτη συνάντηση με τον πατέρα του μετά το ναυάγιο στον Ειρηνικό Ωκεανό
ap24075518044151 1

20/04/2024 | 09:40

Οδησσός: Επίθεση με πυραύλους στο λιμάνι Πιβντένι – Ένας τραυματίας, ζημιές και πυρκαγιές

20/04/2024 | 09:30