• 23:11

Αθήνα

22 oC

αίθριος καιρός

«Κατάπιε» τις ΗΠΑ η Σερβία (94-89) χάρη στο τρομακτικό πρώτο 10λεπτο, όπου προηγήθηκε με 32-7

Κάνοντας επί μέρους σκόρ 32-7 στην πρώτη περίοδο φαντάζει πολύ δύσκολο να χάσεις το παιχνίδι, κάπως έτσι συνέβη για τη Σερβία, η οποία παρά την αντεπίθεση των ΗΠΑ, άντεξε και επικράτησε με 94-89 για τις θέσεις 5-8 του Μουντομπάσκετ 2019.

Η ομάδα του Πόποβιτς, που θα πάρει τη χειρότερη θέση της σε Παγκόσμιο μετά το 2006 και την 6η θέση, θα αναμετρηθεί με τον ηττημένο του Πολωνία-Τσεχία για τις θέσεις 7-8.

Το ματς

Η Σερβία έκανε ένα ονειρικό πρώτο δεκάλεπτο, καθώς... βομβάρδιζε από τα 6.75μ και μέτρησε 8/9 τρίποντα, με τον Μπογκντάνοβιτς να έχει 4/5. Έτσι, έφτασε στο εκπληκτικό 32-7 στο δεκάλεπτο. Κι αν κάποιος νόμιζε ότι οι ΗΠΑ μπορεί να τα... παράτησαν, αυτό δεν ίσχυε, καθώς σήμαναν αντεπίθεση στη δεύτερη περίοδο. Οι παίκτες του Γκρεγκ Πόποβιτς πήραν... μπρος κι έκαναν αρχικά σερί 11-0, για να γίνει επιμέρους 6-23 και να μειώσουν στο 38-30 στο 17ο λεπτό. Οι Αμερικάνοι είχαν πολύ καλό ποσοστό (50%) στη ρακέτα, με αποτέλεσμα να πλησιάσουν στους 4 πόντους στο ημίχρονο (44-40)!

Στο τρίτο δεκάλεπτο παιζόταν ένα ωραίο ματς, με τους Σέρβους να πηγαίνουν ξανά στο +10, μετά από δύο τρίποντα του Μπογκντάνοβιτς (61-51, 25'). Ωστόσο, η Αμερική συνέχιζε να είναι δυνατή στη ρακέτα και μείωσε στο 30' (71-68). Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς έκανε επιμέρους 14-4 κι έφτασε πάλι σε διψήδια διαφορά (85-72, 35'). Οι Σέρβοι είχαν τον έλεγχο και πανηγύρισαν τη νίκη στο τέλος (94-89, 40').

Τα δεκάλεπτα: 32-7, 44-40, 71-68, 94-89.

Πηγή: Gazzetta.gr