Ενημέρωση σε…fast-forward!

Παραμορφώθηκε η Αγγελική Ηλιάδη; Η ενόχλησή της με τα σχόλια για τις επεμβάσεις

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

ΚΕΔ: «Σωστά ακυρώθηκε το γκολ του Ολυμπιακού»

Πήρε θέση η ΚΕΔ για την επίμαχη φάση χθες στους «Ζωσιμάδες», στο ματς ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός.

Θύμα διάρρηξης έπεσε η μετεωρολόγος Χριστίνα Σούζη – «Φώναζα, έπαθα σοκ…» (ΒΙΝΤΕΟ)

Με σημερινή ανακοίνωσή της η κεντρική επιτροπή διαιτησίας της ΕΠΟ (ΚΕΔ) πήρε θέση για την επίμαχη φάση χθες στους «Ζωσιμάδες», στο ματς ΠΑΣ ΓιάννιναΟλυμπιακός, με το γκολ του Χασάν στις καθυστερήσεις, που ακυρώθηκε για οφσάιντ του Ελ Αραμπί.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Κατά τη διάρκεια του χθεσινού αγώνα της Super League 1 μεταξύ ΠΑΣ Γιάννινα και Ολυμπιακού, σημειώθηκε τέρμα το οποίο στη συνέχεια εξετάστηκε με το VAR. Μετά τον έλεγχο από το VAR και χρησιμοποιώντας τη νέα τρισδιάστατη τεχνολογία (3D), χαράσσεται μια γραμμή η οποία χρησιμοποιεί ως σημείο αναφοράς τον βραχίονα του αμυντικού προς το επίπεδο του αγωνιστικού χώρου και στη συνέχεια κατά μήκος του αγωνιστικού χώρου προκειμένου να καθοριστεί κατά πόσον ο ποδοσφαιριστής βρίσκεται σε θέση οφσάιντ.
Χρησιμοποιώντας την τεχνολογία που παρέχεται από τη Media Pro, διαπιστώσαμε ότι το κεφάλι και ο ώμος του επιθετικού βρίσκονται σε θέση οφσάιντ και, ως εκ τούτου, η απόφαση να ακυρωθεί το γκολ είναι σωστή σύμφωνα με τους Κανόνες του Παιχνιδιού».

ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 1-1

Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 1-1 κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα χάνοντας έτσι τους πρώτους του βαθμούς στη φετινή Superleague.

Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς έμειναν πίσω στο σκορ νωρίς, ισοφάρισαν στο β’ μέρος αλλά δεν πήραν τη νίκη. Ακυρώθηκε με τη χρήση VAR γκολ του Χασάν με τους πρωταθλητές να έχουν σοβαρά παράπονα.

Ο Πορτογάλος προπονητής έκρινε σκόπιμο να κατέβει η ομάδα του στο ματς με σχήμα 4-3-3 και τον Εμβιλά βασικό. Η 11άδα του Ολυμπιακού: Τζολάκης, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας – Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά – Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά & Ελ Αραμπί. Έτσι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Τζολάκη γκολκίπερ, άμυνα με Ραφίνια και Χολέμπας στα άκρα και στόπερ τους Σεμέδο Μπα. Κέντρο με Εμβιλά, Καμαρά και Μπουχαλάκη και μπροστά στην γραμμή κρούσης Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί.

Ο ΠΑΣ του Γιαννίτση από την άλλη ξεκίνησε με 4-4-2 και 11άδα ως εξής: Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Σάλιακας, Πίρσμαν, Σιόντης, Καρτάλης, Κάστρο, Νάουμετς, Παμλίδης & Κρίζμαν. Ο ΠΑΣ ήταν με Χουτεσιώτη στο τέρμα, Παντελάκη και Εραμούσπε κεντρικούς αμυντικούς, Σάλιακα δεξί μπακ, Πίρσμαν αριστερό, Σιόντη και Κάστρο ως εξάρια, Καρτάλη δεξιά και Νάουμετς αριστερά στα πλάγια και στην επίθεση οι Κρίζμαν και Παμλίδης.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα στο α’ μέρος βρήκε νωρίς ένα γκολ από τον Παμλίδη. Στο 6ο λεπτό μετά από πολύ καλή συνεργασία των παικτών του ο Σιόντης βρήκε τον Παμλίδη που από κοντά και μπροστά στον Σεμέδο έκανε το 1-0. Στη συγκεκριμένη φάση πάντως λειτούγησε λανθασμένα ο Μπουχαλάκης που πήγε να κόψει με τακουνάκι τον Σάλιακα και μετά έχασε τον Σιόντη.

Έπειτα, ο Ολυμπιακός δεν έβγαλε καλή εικόνα μεσοεπιθετικά (γενικά ήταν κακός στο α’ μέρος) και είχε λίγες φάσεις όπως ένα σουτ του Βαλμπουενά στο 10ο λεπτό και μία κεφαλιά του Σεμέδο έξω στο 36′. Το ημίχρονο έκλεισε στο 1-0 με τον ΠΑΣ να έχει βάλει ένα ωραίο γκολ και να κρατάει σωστά τους παίκτες του Μαρτίνς έξω από την περιοχή του Χουτεσιώτη.

Το 2ο μέρος είχε πολλές φάσεις, ανοιχτό παιχνίδι και την γρήγορη αλλαγή του Μαρτίνς με Φορτούνη και Εμβιλά. Αυτή η αλλαγή έφερε στο 51ο λεπτό το γκολ με τον Ελ Αραμπί με κεφαλιά για το 1-1 μετά από μπαλιά του Φορτούνη. Στη συνέχεια και οι 2 ομάδες είχαν πολύ καλές ευκαιρίες, όπως ο Ολυμπιακός με τον Ελ Αραμπί και τον Καμαρά και ο ΠΑΣ με το σουτ του Κρίμζαν στο δοκάρι μετά από επέμβαση του Τζολάκη.

Στο 83′ ο Χασάν είχε μεγάλο χαμένο τετ α τετ ενώ στις καθυστερήσεις με χρήση VAR ακυρώθηκε το τέρμα του Αιγύπτιου με κεφαλιά μετά από προσπάθεια του Ελ Αραμπί στο δοκάρι. Έτσι έμεινε το 1-1.

Ακολουθήστε το TheCaller στο Google News και μάθετε πρώτοι τις ειδήσεις

Άγρια επίθεση δέχθηκε η εισαγγελέας της δίκης Τοπαλούδη – Χτυπήθηκε άσχημα στο πρόσωπο

Κορονοϊός – Γώγος: Μάσκα παντού μέσα και έξω – Ανησυχία και για Αχαΐα

Καιρός – Αρνιακός: «Ο φετινός χειμώνας θα είναι βαρύ

ΑΕΚ: Ο Χιμένεθ υπολογίζει κανονικά τον Χνίντ
Δεκτές οι παραιτήσεις μελών από την ελληνική Ομοσπονδία ιστιοπλοΐας – Στις 14 Μαρτίου οι εκλογές
ΕΠΟ: Στις 19 Φεβρουαρίου θα γίνουν οι εκλογές
Κέρδισε και τον Ατρόμητο η ΑΕΚ (2-1)! Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Χιμένεθ
Άρης-Παναθηναϊός 0-1: Προηγήθηκε, ταμπουρώθηκε, αλλά πήρε το πολυπόθητο διπλό!
Σοφία Μπεκατώρου: Τι λένε CNN, Reuters και άλλα διεθνή ΜΜΕ για τις καταγγελίες της