αίθριος καιρός

Hottest

Ενημέρωση σε... fast-forward!

screenshot 19
Λάμπρος Κωνσταντάρας για Γιούλικα Σκαφιδά: «Το κρύβει η ίδια;» – Φαίη Σκορδά: «Πιο ξεκάθαρη δεν γίνεται»

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Κύπελλο Ελλάδος: Ολυμπιακός και ΑΕΚ 0-0 στο Καραϊσκάκη

Μετά το 3-2 στο ματς του πρωταθλήματος ανάμεσα στις δύο ομάδες οι προσδοκίες ήταν μεγάλες. Ναι μεν, το πρώτο (από τα τρία που θα παίξουν σε λίγες μέρες) ντέρμπι ήταν για τον θεσμό του Κυπέλλου οπότε ήταν διαφορετική η προσέγγιση όμως η ποιότητα του αγώνα ήταν κακή. Το τελικό 0-0 δείχνει την ποιότητα του αγώνα παρά το γεγονός ότι οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν μερικές καλές ευκαιρίες για ν’ ανοίξουν το σκορ και ν’ αλλάξουν το ματς.

Ομως αυτό δεν έγινε (δύο καλές επεμβάσεις του Μπάρκα στο πρώτο 10λεπτο και η αστοχία των Σεμπά, Φορτούνη στο δεύτερο) και η ΑΕΚ κράτησε το μηδέν και θα παίξει την ρεβάνς στο ΟΑΚΑ μπροστά στο κοινό της. Μάλιστα στο τελευταίο 20λεπτο δεν είδαμε το παραμικρό από τις δύο ομάδες σε ότι έχει να κάνει στην δημιουργία δείχνοντας μάλλον συμβιβασμένες από την λευκή ισοπαλία.

Το πλάνο του Γκαρθία
Πήγε στα σίγουρα. Οσον αφορά το σχήμα τουλάχιστον. Ο Οσκαρ Γκαρθία δεν άλλαξε το 4-2-3-1 όμως άλλαξε πρόσωπα στην 11αδα. Επανέφερε τον Μάριν σε αυτήν (ως δεξί χαφ-εξτρέμ), διάλεξε τους Τζούρτζεβιτς, Σεμπά (αντί Καρίμ, Μιραλάς) και έβαλε τον Ζιλέ δίπλα στον Ρομαό όπως και τον Μποτία στο πλευρό του Σισέ.

Οι εντολές του ήταν συγκεκριμένες. Πίεση ψηλά από την αρχή, κατοχή μπάλας και γκολ νωρίς. Με εξαίρεση το τρίτο σκέλος οι «ερυθρολεύκοι» έκαναν πράξη τις εντολές και το πρώτο ημίχρονο κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς ωστόσο να αποκτήσουν κάποιο προβάδισμα από αυτό.

Το πλάνο του Χιμένεθ
Ούτε φυσικά ο Μανόλο Χιμένεθ άλλαξε κάτι όσον αφορά το σχήμα. Το 3-5-2 ήταν η βάση του Ισπανού τεχνικού χωρίς ωστόσο να βρίσκονται σε αυτό οι Βράνιες και Σιμόες. Οι άλλες επιλογές δεν είχαν κάποια έκπληξη (Λαμπρόπουλος στα στόπερ και Γαλανόπουλος στα χαφ) με τον Ισπανό ωστόσο να βλέπει πως η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος είχε προβλήματα από την πίεση του Ολυμπιακού.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να προσπαθεί η Ενωση να ψάξει τους Λιβάια, Αραούχο και Χριστοδουλόπουλο με βαθιές μπαλιές κάτι το οποίο έκανε εύκολη τη ζωή των Μποτία και Σισέ.

7-1 τελικές αλλά 0-0 λόγω Μπάρκα
Επαιζε εντός έδρας και προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί. Ο Ολυμπιακός είχε και την εντολή του Οσκαρ Γκαρθία για… φουλ μηχανές στο πρώτο 20λεπτο και προσπαθησε να βάλει στα σκοινιά την ΑΕΚ. Και θα το κατάφερνε εάν στις πρώτες δύο τελικές του ο Μπάρκας δεν έκανε ισάριθμες εξαιρετικές επεμβάσεις.

Και στο 6′ στην προβολή του Τζούρτζεβιτς από την μικρή περιοχή (σπουδαία επέμβαση με το αριστερό πόδι) και στο 7′ στο πλασέ του Ζιλέ που απομάκρυνε. Ο Μπάρκας κράτησε το μηδέν και στην συνέχεια δεν χρειάστηκε να επέμβει ξανά. Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή και δημιουργούσε προβλήματα δεν μπορούσε να απειλήσει εντός εστίας. Το φάουλ του Φορτούνη έφυγε άουτ (στο 12′) και ο Σισέ στο 37′ νίκησε τους Μπάρκα και Λαμπρόπουλο στον αέρα αλλά έστειλε την κεφαλιά άουτ.

Οσο για την ΑΕΚ; Σ’ ένα ολόκληρο 45λεπτο προσπαθούσε να βρει τρόπο για το πως θα περάσει την μπάλα στους 3 ποιοτικότερους παίκτες της αλλά δεν κατάφερε. Η μία και μοναδική τελική ήταν ένα σουτ του Τσιγκρίνσκι στο 34′ το οποίο μπλόκαρε ο Προτό.

Δύο φάσεις και τέλος
Ηταν δεδομένο ότι ο Οσκαρ Γκαρθία θα έβαζε τον Μιραλάς στο δεύτερο ημίχρονο αντί του αρνητικού Σεμπά. Οπως δεδομένο ήταν πως και η ΑΕΚ θ’ αντιδρούσε στην πίεση του Ολυμπιακού. Αν και τα δύο έγιναν, εντούτοις η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν χειρότερη από αυτή του πρώτου.

Ο Σεμπά στο 54′ έστειλε την μπάλα άουτ μετά από καλή πάσα του Φορτούνη και στη συνέχεια ο Μιραλάς (μπήκε στο 55′) έδωσε μισό γκολ στον Ελληνα μέσο αλλά αυτός τελείωσε την φάση πολύ άσχημα (στο 56′ ψηλά άουτ από το σημείο του πέναλτι). Οι φάσεις του Ολυμπιακού εξαντλήθηκαν στο 60′ με το καλό σουτ του Μάριν (κι αυτό άουτ) και η ΑΕΚ προσπάθησε να βρει κάποιες ευκαιρίες για να απειλήσει.

Το έκανε ουσιαστικά μόνο στο 63′ με στατική φάση (κεφαλιά Τσιγκρίνσκι η μπάλα άουτ) και κάπου εκεί το ματς… έσβησε. Στο τελευταίο 20λεπτο δεν υπήρχε φαντασία και δημιουργία από καμία ομάδα με αποτέλεσμα το 0-0 να μείνει εύκολα μέχρι το τέλος. Στο ΟΑΚΑ τα σπουδαία λοιπόν.

MVP: Ζιλέ. Δεν θυμόμαστε μία φάση που να έκανε λάθος! Είτε σε πάσα, είτε σε μαρκάρισμα. Ο Ζιλέ τα έκανε όλα σωστά για 95 λεπτά και είναι ο πολυτιμότερος του αγώνα.

Αδύναμος κρίκος: Φορτούνης. Δεν μπόρεσε να δώσει το κάτι παραπάνω στον Ολυμπιακό ειδικά στο διάστημα που οι «ερυθρόλευκοι» κυριαρχούσαν στο γήπεδο. Τελείωσε και την φάση στο 56′ πολύ άσχημα.

Στο ύψος του: Τσιγκρίνσκι και Λαμπρόπουλος. Ούτε ένα λάθος από τους δύο κεντρικούς αμυντικούς της ΑΕΚ με τον πρώτο μάλιστα να έχει και δύο τελικές (σουτ στο πρώτο, κεφαλιά στο δεύτερο ημίχρονο).

Η γκάφα: Το τελείωμα του Φορτούνη στο 56′. Ο Μιραλάς του έστρωσε μισό γκολ στο σημείο του πέναλτι αλλά ο Ελληνας μέσος αστόχησε.

Το στραγάλι: Ο Σιδηρόπουλος προσπάθησε να κρατήσει το παιχνίδι όσον αφορά τον πειθαρχικό έλεγχο. Η διαιτησία του θα περάσει απαρατηρήτη πάντως.

Το ταμείο του gazzetta.gr: Ο Ολυμπιακός αν και καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα για την ρεβάνς. Η ΑΕΚ σ’ ένα κακό βράδυ γι’ αυτήν κατάφερε να μη χάσει να φύγει με το 0-0 από το Φάληρο και να παίξει την πρόκριση μπροστά στο κοινό της.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Οσκαρ Γκαρθία): Προτό, Φιγκέιρας, Μποτία, Σισέ, Κούτρης (85′ Νικολάου), Ζιλέ, Ρομαό, Μάριν (76′ Ανδρούτσος), Φορτούνης, Σεμπά (56′ Μιραλάς), Τζούρτζεβιτς

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γαλανόπουλος (90′ Σιμόες), Κονέ, Γκάλο, Λόπες, Λιβάια (77′ Μπακασέτας), Χριστοδουλόπουλος (82′ Μασούντ), Αραούχο

Πηγή: gazetta.gr

Ροή Ειδήσεων

6167830

28/03/2024 | 23:01

Βουλή: Καταψηφίστηκε η πρόταση δυσπιστίας για τα «Τέμπη» με 159 «Όχι»

28/03/2024 | 22:46

Θοδωρής Αθερίδης: Μου αρέσει πάρα πολύ το Ζάρι της Μαρίνας Σάττι, σίγουρα θα είναι μέσα στην τριάδα

28/03/2024 | 22:42

Νέο τζακ ποτ στο Τζόκερ – Δείτε ποιοι αριθμοί κληρώθηκαν
6167625

28/03/2024 | 22:26

Σωκράτης Φάμελλος: Σχέδιο συγκάλυψης του εγκλήματος των Τεμπών με ευθύνη Μητσοτάκη, να γίνει Προανακριτική για τον Καραμανλή

28/03/2024 | 22:20

MasterChef-Απών ο Σωτήρης Κοντιζάς: «Δεν είμαστε όλοι καλά, δεν ακολούθησε τις οδηγίες»

28/03/2024 | 22:05

Νίκος Ανδρουλάκης: Εδραιωμένη η πεποίθηση στον λαό πως η κυβέρνηση λειτουργεί ως μηχανή διαφθοράς
screenshot 21

28/03/2024 | 21:57

Πυροβολισμοί στα ΚΤΕΛ Κηφισού- Ένας τραυματίας

28/03/2024 | 21:53

Survivor-Αλέξης Παππάς: Η Χρύσα απείλησε την ομάδα ότι στη μονομαχία θα περπατά

28/03/2024 | 21:47

Κυριάκος Μητσοτάκης: «Δεν ντρέπεστε να λέτε ότι μέλημά μου ήταν να αλλάξω τους διαλόγους;» – Ουδέποτε υπήρξε εντολή για συγκάλυψη, κοιτώ στα μάτια τους συγγενείς των θυμάτων
 ΚΑΣΣΕΛΑΚΗΣ

28/03/2024 | 21:34

Κασσελάκης σε Μητσοτάκη: Επαναφέρω την πρόταση για αξιοπρεπή αποχώρηση προτού το παρακράτος καταρρεύσει πάνω σας

28/03/2024 | 21:23

ΚΚΕ για παραιτήσεις υπουργών: Αδιαμφισβήτητες οι σχέσεις της κυβέρνησης με μεγάλα επιχειρηματικά συμφέροντα

28/03/2024 | 21:12

Δημήτρης Κόκοτας: Σε κρίσιμη κατάσταση στο νοσοκομείο μετά το έμφραγμα
zestos kairos

28/03/2024 | 20:57

Καιρός αύριο Παρασευή: Ανοιξιάτικος σε όλη τη χώρα με θερμοκρασίες μέχρι και 26 βαθμούς Κελσίου

28/03/2024 | 20:51

Αλέξης Χαρίτσης: Δεσμευτείτε για σύσταση Προανακριτικής – Ο Φλωρίδης οφείλει να παραιτηθεί

28/03/2024 | 20:40

ΣΥΡΙΖΑ για παραιτήσεις Παπασταύρου και Μπρατάκου: Καλή τύχη στους επόμενους…
mpartzokas olympiacos 130324
Μπαρτζώκας: «Να μην επηρεαστούμε από την ατμόσφαιρα στην έδρα της Παρτιζάν»
mpakasetas 270324
Μπακασέτας: «Να μην λυγίζουμε στα δύσκολα»
vlaxodimos 270324
Το μήνυμα του Βλαχοδήμου μετά τον αποκλεισμό: «Ψηλά το κεφάλι, ΕΛΛΑΔΑ!!!»
olympiacosbc 190324
Euroleague: Επικίνδυνη έξοδος για Ολυμπιακό στο Βελιγράδι
alafouzos karypidis 280324
Παναθηναϊκός – Άρης: Τελικός Κυπέλλου στον Βόλο χωρίς θεατές
9538
Ο Δήμος του Πειραιά βράβευσε τους πρωταθλητές στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ρομποτικής