Αθήνα

10 oC

ελαφρές νεφώσεις

Με επιστροφή Φορτούνη σφράγισε την πρόκριση ο Ολυμπιακός – Στην παράταση πέρασε ο Παναιτωλικός

Οι… ρεζέρβες του Ολυμπιακού άρπαξαν την ευκαιρία και παρουσίασαν καλή εικόνα στο εύκολο 4-1 επί της Καλαμάτας που σφράγισε την πρόκριση στους 8. «Κερασάκι» στην βραδιά η μεγάλη επιστροφή του Κώστα Φορτούνη, που αποθεώθηκε. Από 2 γκολ πέτυχαν οι Λοβέρα και Γκερέρο.

Λίγο νωρίτερα, εξάλλου, το απόγευμα της Τετάρης, με την πρόκριση να έχει κριθεί από το πρώτο ματς, ο ΠΑΟΚ... σκόρπισε με 4-1 τον ΟΦΗ και με συνολικό σκορ 7-1 πέρασε δια περιπάτου στα προημιτελικά του Κυπέλλου!

Ο Παναθηναϊκός σε ένα ματς-θρίλερ στο ΟΑΚΑ έκανε την ανατροπή και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, πήρε τελικά την πρόκριση στους «16».

Ο Παναιτωλικός πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, αφού στον δεύτερο αγώνα της φάσης των «16» αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 στην παράταση με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη. Ο αγώνας κρίθηκε στην παράταση, αφού στην κανονική του διάρκεια έληξε ισόπαλος χωρίς τέρματα και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός προκρίθηκε στους «8».

Ειδικότερα, στις δεύτερες αναμετρήσεις για τη φάση των «16» στο Κύπελλο Ελλάδας, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: