• 07:25

Αθήνα

9 oC

αραιές νεφώσεις

Μετά από πολλές ανατροπές, η Τσεχία «πάτησε» την Πολωνία (94-84) και πάει για την 5η θέση με αντίπαλο τη Σερβία

Σε ένα παιχνίδι με πολλές ανατροπές, η Τσεχία νίκησε την Πολωνία με 94-84 στη Σανγκάη, σε αγώνα για τις θέσεις 5-8  του Μουντομπάσκετ 2019 και θα διεκδικήσει την 5η θέση με αντίπαλο τη Σερβία!

Αντιθέτως, οι Πολωνοί θα τελειώσουν το τουρνουά της Κίνας με αντίπαλο τις ΗΠΑ, σε αγώνα για τις θέσεις 7-8!

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σατοράνσκι (22 πόντοι, 12 ασίστ), Χρούμπαν (24 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Μπόχατσικ (21 πόντοι). Στον αντίποδα πρώτος σκόρερ ήταν ο Βαζίνσκι με 22.

To ματς

To έμμεσο τρίποντο του Βαζίνσκι έγραψε το 15-6 για τους Πολωνούς, αλλά με ένα σερί 10-0, οι Τσέχοι πέρασαν μπροστά με 15-16 χάρη στο τρίποντο του Χρούμπαν. To πρώτο δεκάλεπτο τελειώσε με τον Κούλιγκ να γράφει το 23-23.

Oι 2 βολές του Γκρουτσέφσκι διαμόρφωσαν το 29-26 στο 13', όμως η παρέα του Σατοράνσκι δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια. Το 33-31 έγινε 33-43 με ένα φοβερί σερί 12-0 με τον Άουντα. Ο Βαζίνσκι σκόραρε για το 35-43 στο 20'. Οι Τσέχοι είχαν εξαιρετικοί στα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο με 8/12.

Η Πολωνία με 3 σερί τρίποντα μείωσαν σε 46-48 με τον Βαζίνσκι. Το ματς έγινε ντέρμπι στην 3η περίοδο και ο Σλότερ έγραψε το 63-62 στο 28', αλλά η απάντηση του Σατοράνσκι ήταν άμεση για το 63-64, ένα σκορ που ήταν και το αποτέλεσμα της περιόδου που ολοκληρώθηκε με το comeback της Πολωνίας.

Oι 2 βολές του Βαζίνσκι έφεραν το σκορ στο 74-72, αλλά ο Σατοράνσκι ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο. Με τρίποντο του Χρούμπαν οι Τσέχοι έκαναν το 79-74 στο 37'. Ο Βαζίνσκι μείωσε σε 82-86, 49 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Σατοράνσκι όμως έκανε το 82-88, 32 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τον Χούμπαν να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για το 82-90. Ο Σατοράνσκι με 2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 84-94.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 35-43, 63-64, 84-94

Πηγή: Gazzetta.gr