Ενημέρωση σε... fast-forward!

kokkalis 280324
Τα λόγια αγάπης του Πέτρου Κόκκαλη για τη Δήμητρα Ματσούκα

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Μόνο η διάθεση δεν αρκεί… Απόλλων Σμύρνης – Παναθηναϊκός 0-0! Υβριστικά συνθήματα για Αλαφούζο

Ο  Παναθηναϊκός, έχοντας αρκετούς νεαρούς στη σύνθεσή του, αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα με τον Απόλλωνα στην Ριζούπολη και παραμένει χωρίς διπλό στη φετινή Σούπερ Λιγκ! Αποβλήθηκε ο Στάικος.

Ο Παναθηναϊκός είχε διάθεση, είχε φάσεις και δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο στην Ριζούπολη, αλλά του έλειψε το γκολ. Έτσι, για ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι δεν κατάφερε να κερδίσει με το 0-0 κόντρα στον Απόλλωνα να μην αφήνει φυσικά ευχαριστημένο τον Ουζουνίδη, τους παίκτες του και τον κόσμο του που βρέθηκε και πάλι στο πλευρό του.

Έτσι έπαιξαν

Ο Γιώργος Παράσχος παρέταξε την ομάδα του με 4-3-3. Στο τέρμα βρέθηκε ο Τσόβιτς, στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Στάθης, Ζησόπουλος, Μπαρτολίνι, Κούρος. Αμυντικός μέσος ο Παπάζογλου, με τους Τσουκαλά και Κονέ πιο μπροστά του. Δεξιά βρέθηκε ο Ντεβέσα, αριστερά ο Αλμπάνης και στην κορυφή της επίθεσης ο Ελμπάζ.

Από την άλλη, ο Μαρίνος Ουζουνίδης κατέβασε την ομάδα του με 4-2-3-1. Ο Βλαχοδήμος ήταν στο τέρμα, ο Γιόχανσον δεξιά στην άμυνα, ο Ινσούα αριστερά και οι Οικονόμου, Κολοβέτσιος στα στόπερ. Στα χαφ βρέθηκαν οι Κουρμπέλης, Τζανδάρης, δεξί εξτρέμ ήταν ο Χατζηγιοβάνης, αριστερό ο Λουντ και δεκάρι ο Άλτμαν. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Δώνης.

Τα δοκάρια και ο Τσόβιτς κράτησαν το μηδέν

Το παιχνίδι στην Ριζούπολη άρχισε με τον Απόλλωνα Σμύρνης να πατά ελαφρώς καλύτερα και να έχει την πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι. Μόλις στο 9′, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κούρου ο Αλμπάνης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

Αυτή ήταν η μόνη φάση που απείλησε όμως ο Απόλλων στο πρώτο ημίχρονο. Από το δεκάλεπτο κι έπειτα ο Παναθηναϊκός είχε την μπάλα στα πόδια του και δημιούργησε τρεις καλές ευκαιρίες απέναντι στην αντίπαλη εστία. Αρχικά στο 11′, ο Δώνης με κεφαλιά έβγαλε τον Άλτμαν απέναντι στον Τσόβιτς, αλλά το πλασέ του ήταν με τον Κροάτη γκολκίπερ να σώζει με τα πόδια.

Δύο λεπτά αργότερα, οι «πράσινοι» απείλησαν ξανά, όταν ο Δώνης πήρε την κεφαλιά μετά από φάουλ του Λουντ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος ήταν στο 21ο λεπτό. Τότε, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε τα δοκάρια, όταν ο Γιόχανσον έκανε την σέντρα σουτ κι είδε την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια φάση απέναντι στις δύο εστίες, με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου.

Χωρίς θέαμα και φάσεις η επανάληψη

Καμία σχέση με το πρώτο ημίχρονο δεν είχε η επανάληψη, με Απόλλωνα και Παναθηναϊκό να μην μπορούν να δημιουργήσουν φάσεις. Ελάχιστες ήταν οι καλές στιγμές και σε καμία περίπτωση δεν θύμισαν τις τέσσερις καλές του πρώτου 45λεπτου.

Η πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος ήταν στο 66′, όταν ο Ινσούα μετά από φάουλ έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή η μπάλα κόντραρε κι απομακρύνθηκε. Στο 73′ η κεφαλιά του Άλτμαν δεν ήταν καλή και ένα λεπτό αργότερα ο Απόλλων έφτασε κοντά στο 1-0.

Μοιραίος Ελμπάζ, δύο κίτρινες σε τρία λεπτά ο Στάικος

Στο 74′ λοιπόν, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έφτασε μια ανάσα από το γκολ που θα της έδινε και τη νίκη. Ο Ελμπάζ με τρομερή ενέργεια… άδειασε τον Κολοβέτσιο και βρέθηκε απέναντι στον Βλαχοδήμο. Το σουτ που επιχείρησε όμως ήταν κάκιστο κι έφυγε πολύ ψηλά άουτ.

Αυτή ουσιαστικά ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο ματς μια και στο φινάλε τα νεύρα ήταν τεταμένα. Αυτό έφερε την αποβολή του Στάικου, ο οποίος αρχικά πήρε κίτρινη κάρτα στο 88′. Στο φάουλ που εκτελέστηκε οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Κολοβέτσιου, αλλά στο ριπλέι φάνηκε ότι ο αμυντικός των «πρασίνων» διώχνει με το κεφάλι και μετά η μπάλα  βρίσκει στο χέρι του, χωρίς να υπάρχει πρόθεση. Και στο 92′ είδε την δεύτερη κίτρινη επειδή κλότσησε την μπάλα κι αποβλήθηκε, με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος και ο Παναθηναϊκός να μην παίρνει ούτε στη Ριζούπολη διπλό.

MVP: Ο Τσόβιτς. Ο Κροάτης γκολκίπερ του Απόλλωνα, κράτησε το μηδέν στο τετ α τετ του Άλτμαν κι από εκεί και πέρα δεν είχε κάποια άλλη δύσκολη φάση. Αυτή αρκούσε για να πάρει ο Απόλλων τον βαθμό κόντρα στον Παναθηναϊκό.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Άλτμαν. Ο Ισραηλινός άσος του Παναθηναϊκού, έχασε μοναδική ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο για να ανοίξει το σκορ και τελικά ήταν ο μοιραίος για τους «πράσινους». Γενικά αν και είχε όρεξη, πάλι το χαλούσε στο τελείωμά του.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Ο Παπάζογλου όποτε χρειάστηκε ήταν στη θέση του. Τόσο στα χαφ όπως ξεκίνησε, όσο και στα μπακ που πέρασε στη συνέχεια.

Η ΓΚΑΦΑ: Την χρεώνεται ο Ελμπάζ, ο οποίος είχε μοναδική ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του αλλά στο τετ α τετ με τον Βλαχοδήμο ήταν εντελώς άστοχος.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Ο Βάτσιος, έχει δώσει κόκκινη κάρτα στον Στάικο ως δεύτερη κίτρινη επειδή κλότσησε μακριά την μπάλα κι όπως φαίνεται από το ριπλέι σωστά έπραξε. Σωστά δεν έχει δώσει πέναλτι σε ένα χέρι στον Κολοβέτσιο που ζητάνε οι γηπεδούχοι, με τον αμυντικό του Παναθηναϊκού να διώχνει πρώτα με το κεφάλι.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Ο Παναθηναϊκός και πάλι δεν κατάφερε να πετύχει το πρώτο του διπλό. Είχε όρεξη, ενέργεια, αλλά ως εκεί. Φτάσαμε στην 19η αγωνιστική και παραμένει χωρίς εκτός έδρας τρίποντο στο πρωτάθλημα. Από την άλλη ο Απόλλων Σμύρνης, πήρε έναν βαθμό ο οποίος τον κρατάει ισόβαθμο με την Κέρκυρα στους 14 βαθμούς και σίγουρα γνωρίζει πως έχει ακόμα δύσκολο δρόμο ώστε να μείνει στην κατηγορία.

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Τσόβιτς, Στάθης, Κούρος (39′ Χουάρεζ), Ζησόπουλος, Μπαρτολίνι, Παπάζογλου, Αλμπάνης, Τσουκαλάς (62′ Μενδρινός), Ελμπάζ, Ντεβέσα (75′ Ανιέτε), Κονέ

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Ινσούα, Δώνης, Άλτμαν (75′ Στάικος), Λουντ, Οικονόμου, Κουρμπέλης, Τζανδάρης (90′ Πίσπας), Κολοβέτσιος, Χατζηγιοβάνης (80′ Κουντουριώτης)

(πηγή: gazzetta)