Αθήνα

20 oC

αίθριος καιρός

Μπασκετάρα και η... μπίλια στο κόκκινο της ΤΣΣΚΑ!

Αν ο τουρκικός «εμφύλιος», που ολοκληρώθηκε με θρίαμβο της Εφές Αναντολού δεν μας κράτησε με αγωνία, που από την τρίτη περίοδο είχε κριθεί, ο 2ος ημιτελικός ανάμεσα στην Ρεάλ Μαδρίτης και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας μας αποζημίωσε για τα καλά.

ΓΡΑΦΕΙ Ο Μιχάλης Τσαμπάς

Κρίμα που αυτό το ματς δεν ήταν ο μεγάλος τελικός της Ευρωλίγκας. Ένα παιχνίδι αντάξιο του ονόματος που φέρουν και οι δύο ομάδες. Μπάσκετ αξιώσεων, υψηλού επιπέδου, με παίκτες κι από τις δύο πλευρές του παρκέ να δίνουν... ομηρικές μάχες, να κάνουν μεγάλα σουτ, αλλά παράλληλα να παίζουν και σπουδαίες άμυνες! Τελικά η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε το μεγάλο εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής, επικρατώντας με 95-90!

Η ΤΣΣΚΑ αφού κατάφερε να μείνει στο ματς ακόμη κι όταν οι Ισπανοί... έχτιζαν διψήφιες διαφορές (έφτασαν και +13), στο φινάλε με μεγάλα σουτ, καλές άμυνες και ευστοχία στις βολές. Στα τελευταία λεπτά όταν το ματς πήγε στην... ρουλέτα της γραμμής τόσο ο Ντε Κολό, όσο και ο Χίγκινς με τον Ροντρίγκεθ είχαν την ψυχραιμία που απαιτούσαν οι στιγμές.

Η ΤΣΣΚΑ των χρυσών συμβολαίων, γυρίζει ξανά σε τελικό Ευρωλίγκας με ξεκάθαρο σκοπό να πάρει και το τρόπαιο. Άλλωστε έτσι κι αλλιώς από την στιγμή που πέρασε η Εφές θα είχαμε έναν τελικό με τεράστιο φαβορί κι τεράστιο αουτσάιντερ. Δυο εντελώς διαφορετικές σχολές που σε 40 λεπτά θα παίξουν όλη τους την χρονιά. Η μεγάλη δίψα των Τούρκων από την μία, αλλά και το τεράστιο κίνητρο των Ρώσων από την άλλη να μην πάει στα... σκουπίδια αυτή η ευκαιρία.

Φυσικά εύσημα ανήκουν και στον δικό μας Δημήτρη Ιτούδη που σε περασμένα final four άκουσε διάφορα. Με μαεστρικές κινήσεις και τρομερό κοουτσάρισμα πέτυχε και είναι μια... ανάσα από μια ακόμη κορυφή. Έχει αποδείξει και στο παρελθόν ότι δεν ζαλίζεται από τα ύψη. Την Κυριακή θα μάθουμε αν αυτό ισχύει ακόμη...