Αθήνα

18 oC

ελαφρές νεφώσεις

Ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε και… έκαψε τα «κανονάκια» του!

Το βράδυ της περασμένης Τετάρτης, στη Μαδρίτη, ο Παναθηναϊκός άγγιξε το break με μια σπουδαία εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με την Ρεάλ!

ΓΡΑΦΕΙ Ο Μιχάλης Τσαμπάς

Το ολικό black out στο τελευταίο τρίλεπτο, σε συνδυασμό με 3-4… στοχευμένα φαλτσοσφυρίγματα του στέρησαν την χαρά του 0-1. Παρ’ όλα αυτά η εμφάνιση σε 3η και 4η περίοδο γέμισε παίκτες και κόσμο με αισιοδοξία ότι μπορούν να τα καταφέρουν…

Τελικά το game-2 ήρθε να φανερώσει ότι όλα τα παραπάνω ήταν όνειρα… ανοιξιάτικης νυκτός. Η αισιοδοξία εκείνη έμεινε μόνο στα μικρόφωνα, στις εφημερίδες και στα sites. Eντός γηπέδου ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων και φυσικά έχασε με… κατεβασμένα από μια ομάδα… σκάλες ανώτερη του. Οι «πράσινοι» ήταν άδειοι σε όλες τις κατηγορίες και έδειξαν εικόνα κατάρρευσης από την πρώτη κιόλας περίοδο όταν βρέθηκαν πίσω με 21-8, δείχνοντας ότι το… λαδάκι στο καντήλι τους τελειώνει. Σε καμία περίπτωση οι παίκτες του Πιτίνο δεν ήταν ανταγωνιστικοί, ώστε να κοιτάξουν στα μάτια για 2ο σερί βράδυ την «βασίλισσα».

Ήταν όμως και… γκαντέμηδες. Γιατί έπαιξαν το 4ο ματς του 2ημέρου όσο αφορά τους «δεύτερους αγώνες». Στα προηγούμενα τρία έγινε το break αφού η ΤΣΣΚΑ, η Φενέρμπαχτσε και η Εφές έχασαν στο γήπεδό τους το πλεονέκτημα. Όλο αυτό το… τριπλό κάζο υποψίασε τους παίκτες της Ρεάλ που ήταν συνεχώς σε εγρήγορση. Κάπως έτσι πλέον ο Παναθηναϊκός είναι πίσω στο σκορ με 2-0 και η σειρά έρχεται στην Αθήνα και στο… φλεγόμενο ΟΑΚΑ. Μπορεί ο εξάστερος να κάνει το 2-2 και να ξαναταξιδέψει στην Μαδρίτη; Δύσκολο…