• 17:21

Αθήνα

32 oC

αίθριος καιρός

Ο ΠΑΟΚ είχε «ταλιμπάν» και... κλείδωσε το πρωτάθλημα! Ο Ολυμπιακός είχε... περιπατητές και δεν το διεκδίκησε καν!

Ο ΠΑΟΚ κατέβηκε στο γήπεδο με τους παίκτες του να έχουν… μαχαίρια στα δόντια! Από το πρώτο λεπτό με πάθος, γυαλισμένα μάτια, συγκλονιστικό πάθος και τρεξίματα παντού.

ΓΡΑΦΕΙ Ο Μιχάλης Τσαμπάς

Ο Ολυμπιακός είχε παίκτες που συμπεριφέρονταν λες και η έδρα δεν ήταν η Τούμπα αλλά η... Λιβαδειά! Με παίκτες ράθυμους, χωρίς πάθος, χωρίς πλάνο, που πήγαιναν συνεχώς δεύτεροι στη μπάλα, που δεν μπορούσαν να κόψουν στο κέντρο και που περπατούσαν. Θα μπορούσαμε να μην γράψουμε άλλα και στις λίγες παραπάνω γραμμές να συνοψίσουμε όλα όσα έγιναν στον... τελικό της Τούμπας.

Το ματς που όλη η Ελλάδα περίμενε με κομμένη ανάσα κρίθηκε πριν το 20' (τότε έκανε το 2-0 ο Μπίσεσβαρ) και ο ΠΑΟΚ δέκα αγωνιστικές πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος είναι σε θέση να πανηγυρίζει για την κατάκτησή του! Γιατί είναι προφανές ότι αυτή η ομάδα δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει τόσες γκέλες μαζεμένες σε τόσα λίγα ματς. Μάλλον το αντίθετο θα συμβεί.

ΣΧΕΤΙΚΑ

Ο Δικέφαλος του Βορρά δεν πρόκειται να κάνει ήττα μέχρι να πέσει η αυλαία και έτσι μετά τον Παναθηναϊκό του 1964 θα γίνει η πρώτη ομάδα που θα κατακτήσει αήττητη το πρωτάθλημα! Από το πρώτο σφύριγμα του Ισπανού διαιτητή, από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ήταν φανερό ότι για τον ΠΑΟΚ «ο τόπος και ο χρόνος» ήταν... εδώ και τώρα. Δεν ήθελε σε καμία περίπτωση να του αμφισβητήσουν τα πρωτεία. Ούτε καν μια ισοπαλία δεν του έφτανε από πλευράς γοήτρου, έστω κι αν βαθμολογικά θα ήταν μια χαρά. Οι παίκτες του Λουτσέσκου ήταν ταλιμπάν.

Μπήκαν σαν να μην υπάρχει αύριο, σαν να μην τους κάνει τίποτα άλλο πέρα από την νίκη, σαν να μην είχαν το μαξιλαράκι του +6 πριν την σέντρα. Νίκη ζητούσε ο κόσμος που κατέκλυσε την Τούμπα και νίκη ήρθε. Με εύκολο τρόπο μάλιστα αν σκεφτεί κανείς ότι στο 3' έγινε το 1-0, στο 19' το 2-0 και μόνο από... τύχη ο Ολυμπιακός δεν μάζεψε περισσότερα στο πρώτο μέρος, όπου καταγράφηκε και το δοκάρι του Σάκχοφ. Το τελικό 3-0 που διαμορφώθηκε στο 82' με την γκολάρα του Άκπομ Από την άλλη ο Ολυμπιακός ανέβηκε στην Τούμπα 100% αδιάβαστος.

Σε καμία περίπτωση αυτό που παρουσιάστηκε μέσα στο γήπεδο δεν ήταν μια ομάδα που πήγε να κερδίσει ένα... τελικό για να παίξει ρέστα πρωταθλήματος. Παίκτες πρώτης γραμμής από τους οποίους ο Μάρτινς περίμενε πολλά όπως ο Λάζαρος και ο Νάτχο, στο ημίχρονο έμειναν στα αποδυτήρια αφού έδειξαν κατώτεροι των περιστάσεων. Στο τελικό ταμείο η καλύτερη ομάδα πήρε αυτό που άξιζε. Μια δίκαιη, εύκολη, καθαρή νίκη και παράλληλα... bonus το πρωτάθλημα. Αυτό που ο ΠΑΟΚ αναζητά από το μακρινό 1985! Τώρα στα επόμενα 10 ματς μένει να το ευχαριστηθεί κιόλας χωρίς άγχος...