Κορονοϊός: «Ακούμε τους ασθενείς να φωνάζουν, σας παρακαλώ λυτρώστε με» – Συγκλονιστική μαρτυρία διευθύντριας της ΜΕΘ

Ολυμπιακός: Με το δεξί μπήκε στο Champions League – «Υποκλίθηκε» στο Καραϊσκάκη η Μαρσέιγ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Χασάν ξέρανε τους «Μαρσεγιέζους».

Μόσιαλος: «Δεν πέθανε από το εμβόλιο της Astra Zeneca ο εθελοντής»
Alpha: «Επιδημία» παραιτήσεων στην εκπομπή «Ώρα για Μελέτη»

Μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League για τον Ολυμπιακό καθώς νίκησε την Μαρσέιγ με 1-0 στο στάδιο Καραϊσκάκη με το «χρυσό» γκολ του Αιγύπτιου Χασάν στο 90!

Στο 52΄ακυρώθηκε γκολ του Μασούρα μετά την εξέταση του VAR. Όπως φάνηκε στα ριπλέι, το πόδι του σκόρερ ήταν ελάχιστα εκτεθειμένο κι αυτό ακύρωσε το 1-0 απέναντι στη Μαρσέιγ.

Το ματς

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Σανσόν έκανε το μακρινό σουτ με την μπάλα να περνά δίπλα από τα δοκάρια. Λίγο μετά (6′) ο Τοβέν μπήκε από δεξιά στην περιοχή και δοκίμασε το πόδι του αλλά δεν βρήκε στόχο. Ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη φορά στο 10′ όταν ο Εμβιλά με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα άουτ. Δύο λεπτά μετά ο Μπουχαλάκης έκανε τη σέντρα-σουτ με τον Ελ Αραμπί να μην βρίσκει την μπάλά. Κακό το παιχνίδι από εκεί και πέρα με την επόμενη φάση να σημειώνεται στο 32′ όταν ο Τοβέν βρέθηκε σε ιδανική θέση αλλά βρήκε την μπάλα με το γόνατο και την έστειλε αόυτ. Δύο λεπτά μετά ο Παγιέ εκτέλεσε φάουλ με τον Σα να μπλοκάρει. Στο 39′ ο Μασούρας σέντραρε από αριστερά με τον Ελ Αραμπί πιεζόμενος να μην μπορεί να βρει την μπάλα καλά.

Με το καλημέρα στην επανάληψη (46′) ο Μπενεντέτο βγήκε τετ α τετ με τον Σα ο οποίος έδιωξε με το πόδι  Στην επαναφορά το σουτ του Τοβέν ήταν άστοχο. Στο 52′ όμως ήταν ο Ολυμπιακός σκόραρε με τον Μασούρα αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ μετά από παρέμβαση του VAR. Ο Βαλμπουενά στο 75ο λεπτό έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Μανταντά να διώχνει. Στο 84′ ο Γάλλος έκανε τη σέντρα με τον Ελ Αραμπί να πιάνει την κεφαλιά και να μην βρίσκει στόχο.

Τελικά στο 91′ ήρθε το γκολ. Ο Aμαβί έχασε την μπάλα, ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Χασάν με κεφαλιά έκανε το 1-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ραφίνια, Σεμέντο, Μπα, Χολέμπας, Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Μασούρας (84’Χασάν), Βαλμπουενά (93’Σισέ), Ραντζέλοβιτς (77’Φορτούνης), Ελ Αραμπί (93’Βινάγκρε).

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Σακάι, Τσαλέτα-Τσαρ, Άλβαρο, Αμαβί, Γκέιγ (84’Στρότμαν), Σανσόν (76’Ράντονιτς), Ρονζιέ, Τοβάν (82’Ζερμέν), Μπενεντέτο (76’Λουις Ενρίκε), Παγέτ (76’Κουζάνς).