Ενημέρωση σε…fast-forward!

Κορονοϊός: «Ακούμε τους ασθενείς να φωνάζουν, σας παρακαλώ λυτρώστε με» – Συγκλονιστική μαρτυρία διευθύντριας της ΜΕΘ

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ολυμπιακός: Το πιο μεγάλο βήμα, το πιο λαμπρό φινάλε!

Το γκολ του Χασάν στο 91′ έδωσε την νίκη στους ερυθρόλευκους με 1-0 κόντρα στη Μαρσέιγ, μια νίκη που την άξιζε στο 100%.

Alpha: «Επιδημία» παραιτήσεων στην εκπομπή «Ώρα για Μελέτη»
Αυτοκτονία 41χρονου: Συγκινεί το γράμμα που άφησε στην οικογένεια του – «Κουράστηκα. Δεν ήμουν καλός καπετανιος…»

Γράφει ο Μιχάλης Τσαμπάς

Η ένταση και το κλάμα του Χασάν δευτερόλεπτα μετά την λήξη του αγώνα αποτυπώνει με τον καλύτερο τρόπο το βράδυ αυτό στο Φάληρο. Τι κι αν τελικά στο γήπεδο ο Ολυμπιακός δεν είχε το «πουσάρισμα» από τον κόσμο του; Τι κι αν το πρωί της Τετάρτης ελέω covid 19 ο Μαρτίνς έχασε τον… πνεύμονά του μέσα στο γήπεδο καθώς δεν μπορούσε να υπολογίζει στον Καμαρά. Το γκολ του Χασάν στο 91′ έδωσε την νίκη στους ερυθρόλευκους με 1-0 κόντρα στη Μαρσέιγ, μια νίκη που την άξιζε στο 100%. Κυρίως με την απόδοση που έβγαλαν οι Πειραιώτες στο 2ο ημίχρονο δείχνοντας ότι θέλουν το ματς περισσότερο από τους Γάλλους.

Μια νίκη που πήγε να χαθεί στην φάση του 52′ για λίγα εκατοστά… Για ελάχιστα. Η τηλεοπτική εικόνα με τις κάθετες γραμμές σίγουρα εξόργισε κάθε φίλο του Ολυμπιακού. Ο λόγος προφανής. Μια τόσο μεγάλη νίκη, μια επιτυχία με το… καλημέρα στο Τσάμπιονς Λιγκ παραλίγο να κάνει… φτερά για τόσα λίγα εκατοστά, όσα έδειξε το VAR, ικανά όμως για να ακυρώσουν το γκολ του Μασούρα. Τελικά το φινάλε έγινε ακόμη πιο γλυκό με τον τρόπο που ήρθε. Ο αντίπαλος μεγάλος, σεβαστός και καλός. Σε καμία περίπτωση όμως δεν ήταν το φόβητρο που θα μπορούσε να σε πατήσει. Και δεν το έκανε. Ο Ολυμπιακός το κατάλαβε νωρίς, την «μέτρησε» σωστά και στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να την χτυπήσει και να πάρει το τρίποντο. Υπήρξε ένα διάστημα του αγώνα, όχι μικρό (περίπου από το 50′ ως το 70′) που η ομάδα του Μαρτίνς είχε κλείσει τους γάλλους στα καρέ του Ματαντά και προσπαθούσε να βρει εκείνο το πολύτιμο γκολ.

Αλλά και στο τελευταίο 15λεπτο με τις αλλαγές του Φορτούνη και του χρυσού σκόρερ Χασάν ο Πορτογάλος τεχνικός το… φώναξε πεντακάθαρα στους παίκτες του: «Τώρα είναι η ευκαιρία μας να πάρουμε το ματς». Αυτό κι έγινε. Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη-κλειδί για την συνέχεια και τώρα χωρίς άγχος θα πάει την Τρίτη στο Οπόρτο για ό,τι καλύτερο. Και όταν δεν έχεις άγχος συνήθως το καλύτερο έρχεται…

Ακολουθήστε το TheCaller στο Google News και μάθετε πρώτοι τις ειδήσεις

Πορτοσάλτε για Ζακ Κωστόπουλο: Τοξικοαυτός που μπήκε να ληστέψει και δεν… συνελήφθη όπως έπρεπε

Δίκη Χρυσής Αυγής: Πιθανόν αύριο η ανακοίνωση της απόφασης για τις αναστολές

Μητσοτάκης στην Τριμερή Ελλάδας-Αιγύπτου-Κύπρου: Η συμπεριφορά της Τουρκίας παραβιάζει κατάφορα το διεθνές δίκαιο

Mega: Παραίτηση «βόμβα» κορυφαίου ονόματος του καναλιού

ΑΕΚ: Φούλ επίθεση και 13 διαφορετικοί σκόρερ
O Γιάννης Αντετοκούνμπο προπονείται στο ΣΕΦ με Παπαλουκά – Oι φωτογραφίες με τα χιλιάδες likes
Ο Άρης έμαθε να κερδίζει και στο ρελαντί…