Ενημέρωση σε... fast-forward!

kokkalis 280324
Τα λόγια αγάπης του Πέτρου Κόκκαλη για τη Δήμητρα Ματσούκα

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ο Ολυμπιακός καθάρισε με τον Λεβαδειακό με 1-0 και ετοιμάζεται για το ματς της Κυριακής

Στην… επίσημη επιστροφή του «αρχηγού» Γιάγια Τουρέ με την φανέλα του Ολυμπιακού, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με νίκη (1-0 τον Λεβαδειακό) τις υποχρεώσεις στο Κύπελλο χάρη στο γκολ του ορεξάτου Μάνου! Σε καλό δρόμο ο Ιβοριανός, στα ρηχά η «πρώτη» ο Ναουέλ!

Ηταν ευκαιρία για τον Μαρτίνς. Να ξεκουράσει βασικούς αλλά κυρίως να δει αρκετούς παίκτες. Παίκτες που δεν είχε χρησιμοποιήσει ποτέ ξανά φέτος (8) και παίκτες που θα έβλεπε και ο κόσμος για πρώτη φορά (Τουρέ, Γκιγιέρμε, Ναουέλ).

Το επαγγελματικό 1-0 δείχνει και την εικόνα του αγώνα. Ναι ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε σκοράρει κάποιο γκολ ακόμα, όμως θα μπορούσε να είχε σκοράρει και ο Λεβαδειακός στο πρώτο μέρος με τις ευκαιρίες που είχε.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τους τρεις βαθμούς που ουσιαστικά αρκούν για να τους στείλουν στην επόμενη φάση (έχει ματς με Παναχαϊκή και Αρη Αβάτου) και μπαίνουν σε μια τριάδα αγώνων φωτιά. ΠΑΟΚ (μέσα), Μίλαν (έξω), ΑΕΚ (έξω). Και θα φανεί ποιοι έπεισαν τον Μαρτίνς για να πάρουν χρόνο συμμετοχής στα ματς που έρχονται.

0-0 με απειλητικό Λεβαδειακό
Οι δέκα από τους έντεκα για τον Ολυμπιακό ξεκινούσαν για πρώτη φορά φέτος βασικοί. Οι οκτώ από αυτούς έκαναν ντεμπούτο για την σεζόν! Και παρά το γεγονός ότι ο σχηματισμός δεν άλλαξε (4-2-3-1) αποδείχθηκαν δύο πράγματα. Αρχικά το προφανές. Πως ήταν δύσκολο να βρουν ρυθμό μεταξύ τους. Ταυτόχρονα όμως αποδείχθηκε πως ο Πέδρο Μαρτίνς είχε τους λόγους του που δεν είχε ανοίξει το rotation νωρίτερα στην σεζόν.

Ο Ναουέλ έδειχνε πως θέλει ακόμα αρκετά παιχνίδια, ο Γκιγιέρμε πως δεν είναι ακόμα στο επίπεδο των άλλων χαφ και ο Τουρέ θα χρειαστεί κι άλλα ματς για να αποκτήσει… ανάσες. Απολύτως λογικό και το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Με υψηλά ποσοστά κατοχής (74-26) με κάποιες φάσεις (σουτ από Ανδρούτσο, Μάνο και Τουρέ), αλλά τον Λεβαδειακό να κλείνει το ημίχρονο με την πιο κλασική ευκαιρία.

Ο Σαβαντογκό βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι μόνος έκανε το πλασέ αλλά πέρασε λίγο άουτ η μπάλα. Τόσο λίγο που και ο πάγκος του Λεβαδειακού πανηγύρισε και ο Μαρτίνς ήταν έξαλλος γιατί πίστεψε ότι η μπάλα κατέληξε γκολ… Παρά την προειδοποίηση του Λεβαδειακού, οι «ερυθρόλευκοι» δεν αφυπνίστηκαν και λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο ο Σα έκανε διπλή επέμβαση (σε σουτ του Ιωαννίδη και πλασέ του Γιακουμάκη που πήρε το ριμπάουντ).

Δεύτερος φορ και γκολ από Μάνο
Ηταν δεδομένο πως ο Μαρτίνς θα έκανε αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο. Πριν καν συμπληρωθεί μια ώρα αγώνα (στο 58′) ο Πορτογάλος έριξε και Νάτχο (αντί Τουρέ) και Χασάν (αντί Ανδρούτσου) στο ματς για να πιέσει περισσότερο.

Αμεσα οι δύο αλλαγές έβγαλαν φάση (σέντρα ο Ισραηλινός, κεφαλιά ο Αιγύπτιος η μπάλα άουτ) και στο 68′ η περιοχή ήταν γεμάτη για να βρει την αφορμή να σεντράρει ο Μασούρας. Ο Μάνος στο δεύτερο δοκάρι έπιασε τη δυνατή κεφαλιά κι άνοιξε το σκορ για τους «ερυθρόλευκους».

Φάσεις ο Χασάν και ο Γκιγιέρμε
Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε μετά το γκολ δημιούργησε καταστάσεις αλλά ο Χασάν ήταν άστοχος (τρεις φάσεις για γκολ) ενώ και το σουτ του Γκιγιέρμε πέρασε μόλις άουτ.

Εν κατακλείδι
Ο Σα έδειξε καλά στοιχεία μιας και χρειάστηκε στο πρώτο ημίχρονο για να κρατήσει το μηδέν.
Ο Μασούρας είχε την ασίστ στο γκολ αλλά φάνηκε πως ήθελε ρυθμό που τον βρήκε στο δεύτερο.
Ο Γκιγιέρμε ήταν ο πιο έτοιμος από τους νέους κι ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο.
Ο Τουρέ έδειξε ότι η κλάση του είναι πολυτέλεια για την Ελλάδα αλλά για την ώρα μπορεί να την βγάλει στο 100% για 20-25 λεπτά.
Ο Ναουέλ δεν έκανε τίποτα το θετικό ούτε στις στατικές φάσεις που εκτέλεσε αλλά ούτε και στο παιχνίδι.
Ο Μάνος ήταν ο κορυφαίος του αγώνα. Οχι μόνο για το γκολ αλλά και τη συνολική του παρουσία στο ματς. Δεν εκβίασε καταστάσεις κι εκτέλεσε την στιγμή που βρήκε την ευκαιρία.

Οι συνθέσεις:
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Μασούρας, Μιράντα, Σισέ, Κούτρης, Γκιγιέρμε, Ανδρούτσος (59′ Χασάν), Βρουσάι, Τουρέ (58′ Νάτχο), Ναουέλ (83′ Πάρντο), Μάνος
Λεβαδειακός (Ακης Μάντζιος): Μπάγιτς, Μανγκά, Παντελιάδης, Γιακουμάκης, Καραχάλιος, Χατζηλάμπρος, Κρνέτα, Σαβαντογκό, Μητρόπουλος, Αντιλέχου, Ιωαννίδης