Hottest

Ενημέρωση σε…fast-forward!

Μαργαρίτα Παπανδρέου: Χώρισε η κόρη του πρώην πρωθυπουργού

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: Στον τελικό των 50 μέτρων ελεύθερο με την 4η καλύτερη επίδοση ο Κριστιάν Γκολομέεβ

Ο Έλληνας πρωταθλητής της κολύμβησης Κριστιάν Γκολομέεβ με 21.60 και την 4η καλύτερη επίδοση προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Νοτίου Κορέας, στα 50μ. ελεύθερο.

Ο Έλληνας κολυμβητής που συμμετείχε στην 1η ημιτελικά σειρά τερμάτισε 3ος σε 21.60 (21.80 στα προκριματικά) και πέρασε ως 4ος στον τελικό του Σαββάτου έχοντας ελπίδες για την κατάκτηση και ενός μεταλλίου!

Αυτή είναι η πρώτη συμμετοχή της Ελλάδος σε τελικό σ’ αυτή τη διοργάνωση μετά από 6 ημέρες αγώνων.

Πρώτος προκρίθηκε με 21.18 ο Αμερικανός Ντρέσελ που “έσπασε” το ρεκόρ του Φελπς στα 100μ πεταλούδα. Ακολούθησαν ο Βραζιλιάνος Φράτους με 21.53 και ο Βρετανός Πράουντ με 21.56.

Την οκτάδα του τελικού συμπλήρωσαν, ο Ρώσος Βλαντιμίρ Μορόζοφ (21.65), ο Πολωνός Πάβελ Γιούρασεκ (21.69), ο Ιάπωνας Σίνρι Σιούρα (21.74) και ο Αμερικανός Μάικλ Άντριου (21.77).

Ο κολυμβητής του Εθνικού ήταν 7ος σε Καζάν και Βουδαπέστη στα δυο προηγούμενα Παγκόσμια και τώρα διεκδικεί με πολλές αξιώσεις το μετάλλιο!

Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο στις 14:09 και θα μεταδοθεί από την ERT Sports.

Στέφανος Τσιτσιπάς: Το απίστευτο ποσό που θα κερδίσει από την πρόκριση στον τελικό του Roland Garros
Τζόκοβιτς: «Ο Τσιτσιπάς δεν θέλει να σταματήσει εδώ»
Έντεκα απίθανες ιστορίες από τον άθλο του 2004 που δεν γνωρίζατε
Σοκ στο Euro 2020: Έχασε τις αισθήσεις του ο Έρικσεν – Η σοκαριστική στιγμή της κατάρρευσής του (ΒΙΝΤΕΟ)
Πόσα έβγαλε ο Τσιτσιπάς στο Roland Garros
Euro 2020: Σταθερή η κατάσταση του Έρικσεν, λέει η UEFA – Η φωτογραφία που αφήνει ελπίδες