Αθήνα

18 oC

ελαφρές νεφώσεις

ΠΑΟΚ-Άρης: Η πόλη δεν έχει... αφεντικό, αλλά είχε μια ματσάρα!

To απόλυτο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης δεν θα μπορούσε παρά να προσφέρει θέαμα, νεύρο και συγκινήσεις. Ένα ματς που είχε… φουλ το πακέτο. Τέσσερα γκολ, δύο αποβολές, δοκάρι, δυνατές μονομαχίες, ωραία ατμόσφαιρα.

ΓΡΑΦΕΙ Ο Μιχάλης Τσαμπάς

Ο ΠΑΟΚ ήθελε την νίκη στο γήπεδο του για να συνεχίσει το νικηφόρο σερί κορυφής, ο Άρης ήθελε να τον... αμφισβητήσει μέσα στο σπίτι του. Εν μέρει τα κατάφερε αφού για 2η σερί σεζόν, οι «κίτρινοι» φεύγουν με βαθμό από την Τούμπα. Αυτή την φορά θα μπορούσαν να φύγουν με το σύνολο του «τριπόντου» αν στην... δύση του αγώνα, στο φινάλε και των καθυστερήσεων, στο 97' ο Μίσιτς δεν είχε σκοράρει με εκπληκτικό τρόπο.

Ο Δικέφαλος του Βορρά είναι αυτός που πίεσε περισσότερο για την νίκη, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όμως με την τροπή που πήρε το ματς και στο χρονικό σημείο που... γράφτηκε το τελικό 2-2, ο Άρης έχει κάθε λόγο να φεύγει πικραμένος από το γήπεδο της Τούμπας. Όπως κι αν έχει όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο και όσοι... κατάφεραν να το δουν από την τηλεόραση (PAOK TV γαρ...) σαφώς και ικανοποιήθηκαν από το θέαμα. Όχι από το αποτέλεσμα βέβαια οι φίλοι των γηπεδούχων, αλλά όλοι οι άλλοι είδαν ένα εξαιρετικό παιχνίδι που επιβεβαιώνει και την φόρμα αλλά και την βαθμολογική θέση των δύο ομάδων.

Στα μείον για τον ΠΑΟΚ είναι ότι μετά από αυτή την απώλεια βαθμών για να μείνει ψηλά, την επόμενη αγωνιστική στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ πρέπει να φύγει νικητής. Αποστολή δύσκολη, ειδικά όταν θα απουσιάζει και ο Μάτος που αντίκρισε την κόκκινη στο ντέρμπι...