Αθήνα

16 oC

ελαφρές νεφώσεις

Κακός ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 2-0 από την Μπάγερν στο Μόναχο

Ένας απαθής Ολυμπιακός, που είχε για καλύτερο του παίκτη τον τερματοφύλακά του, Ζοσέ Σα, κάνοντας ελάχιστες ευκαιρίες απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου που σφυροκοπούσε την ερυθρόλευκη εστία, έκανε την εμφάνισή του στο Μόναχο, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Champions League και ηττήθηκε φυσιολογικά με 2-0.

Και πάλι καλά να λένε οι ερυθρόλευκοι που δεν ηττήθηκαν με μεγαλύτερο σκορ, αφού η εικόνα τους ήταν πραγματικά κακή. Ακίνδυνος Ολυμπιακός, χωρίς ιδιαίτερο πάθος και χωρίς ρίσκο για να κυνηγήσει να πάρει κάτι από αυτό το ματς, έμεινε στον 1 βαθμό μετά από αυτό το αποτέλεσμα.

Τα γκολ για την Μπάγερν πέτυχαν ο Λεβαντόφσκι στο 69ο λεπτό, ύστερα από γύρισμα Κομάν και το κοντινό πλασέ του Πολωνού στράικερ και ο Πέρισιτς στο 89ο λεπτό που σκόραρε σε κενή εστία, μετά από αντεπίθεση της Μπάγερν και αφού νωρίτερα ο Τσιμίκας δεν μπόρεσε να διώξει τη μπάλα.

Η σημερινή ήταν η 4η νίκη για την ομάδα της Μπάγερν σε ισάριθμα ματς (12β.), που εξασφαλίζει με αυτόν τον τρόπο και μαθηματικά την πρόκρισή της στους "16" του Champions League.

To ματς

Η Μπάγερν μπήκε δυνατά στο ματς και επιχείρησε να πιέσει και να απειλήσει από νωρίς τον Ολυμπιακό. Στο 5ο λεπτό ο Σα έβγαλε δύσκολα ένα σουτ του Γκορέτσκα ενώ οι Βαυαροί είχαν φάση με γύρισμα του Κομάν στο 21', χαμένο τετ α τετ του Κομάν που έβγαλε ο Σα στο 34' και ένα δοκάρι του Παβάρ στο 45'. Ο Ολυμπιακός είχε τον Σα σε πολύ καλή κατάσταση, ήταν γενικά σωστός τακτικά από αμυντικής πλευράς αλλά επιθετικά δεν μπόρεσε να κάνει πολλά. Η ουσιαστικά καλή του φάση ήταν στο 16' από γύρισμα - τακουνάκι του Γκερέρο στον Ραντζέλοβιτς και σουτ του Σέρβου αρκετά έξω. Παρόλα αυτά το α' μέρος έκλεισε στο 0-0.

Στην επανάληψη η Μπάγερν πρέσαρε και άλλο τον Ολυμπιακό. Στο 50ό λεπτό είχε δοκάρι σε φάση όπου ο Σα έβγαλε την κεφαλιά του Γκορέτσκα ενώ στο 53' οι Μεριά και Σα σταμάτησαν τον Λεβαντόφσκι. Στο 60' ο πολύ καλός Κομάν είχε ένα σουτ που έβγαλε ο Σα και στο 69' από δικό του γύρισμα σκόραρε από κοντά με προβολή ο Λεβαντόφσκι. Στο 71' ο Κομάν είχε πολύ καλή χαμένη ευκαιρία ενώ οι Βαυαροί έψαξαν και 2ο τέρμα. Μετά από χαμένο τετ α τετ του Μίλερ στο 87' ο Πέρισιτς που λίγο πριν είχε μπει αλλαγή έκανε από κοντά το τελικό 2-0 μετά από λάθος του Ελ Αραμπί στην επίθεση και αδυναμία του Τσιμίκα να διώξει την μπάλα.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Παβάρ, Μαρτίνες, Λεβαντόφσκι, Γκορέτσκα (82' Τολισό), Ντέιβις, Γκνάμπρι (88' Πέρισιτς), Μίλερ, Αλάμπα, Κομάν (90+ Κουτίνιο) και Κίμιχ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Σεμέδο, Καμαρά, Μπουχαλάκης (71' Βαλμπουενά), Γκιγιέρμε, Γκερέρο, Ποντένσε (79' Ελ Αραμπί), Ομάρ, Μεριά, Τσιμίκας και Ραντζέλοβιτς (61' Μασούρας).