kokkalis 280324
Τα λόγια αγάπης του Πέτρου Κόκκαλη για τη Δήμητρα Ματσούκα

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Λαμία – Παναιτωλικός 2-2 στο 98’!

Ο Παναιτωλικός κρατούσε τη νίκη στα χέρια του, όμως στο 98′ (ο Νεοφυτιάδης είχε δείξει 4 λεπτά) ο Βουό ισοφάρισε σε 2-2 για την Λαμία!

Έτσι έπαιξαν

Με 4-2-3-1 παρατάχθηκαν και οι δυο ομάδες, με τον Τεννέ να επιλέγει τον Παπαδόπουλο κάτω από τα δοκάρια, τον Κουτρομάνο και τον Παντελιάδη για τα άκρα της άμυνας και τον Ασίγκμπα με τον Κουκόλη στο κέντρο της. Όμο και Μπλάζιτς ήταν στον άξονα, ο Βασιλαντωνόπουλος δεξιά, ο Πίτι αριστερά και ο Ακόστα πίσω από τον Βάντερσον.

Από την πλευρά του, ο Μάκης Χάβος παρέταξε τον Τσέναμο στο τέρμα, τον Μαρινάκη στα δεξιά της άμυνας και τον Ρότσα αριστερά, με τον Μιχάι και τον Μόρα να αποτελούν το κεντρικό δίδυμο. Μπεχαράνο και Πάουλο έπαιξαν μαζί στο κέντρο, ο Ντίας πήγε στα δεξιά, ο Ρότσα αριστερά και ο Μάζουρεκ στήριζε τον προωθημένο Μοράρ.

Αντεπίθεση… φαρμάκι και 0-2 ο Παναιτωλικός!

Εξαρχής το παιχνίδι ήταν στατικό, με καμία από τις δυο ομάδες να μη δημιουργεί κάποια σπουδαία ευκαιρία στο πρώτο δεκάλεπτο. Όταν όμως οι Αγρινιώτες βρήκαν χώρο, «σκότωσαν» τους γηπεδούχους στην κόντρα! Πρώτα ο Ρόσα (13’) πήρε το ριμπάουντ, μετά το δοκάρι από την κόντρα του σουτ του Μαρινάκη πουκόντραρε στον Ασίγκμπα και στη συνέχεια ο Ντίας (24΄), όταν οι φιλοξενούμενοι «έκρυψαν» τη μπάλα στην αντεπίθεση, με τον Ρόσα να περνάει κάθετη πάσα στον Μάζουρεκ, αυτός την έστρωσε στον Ουρουγουανό με τακουνάκι κι αυτός δεν αστόχησε στο τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο!

Η Λαμία προσπάθησε μουδιασμένα να αντιδράσει, αλλά με τον Μπλάζιτς σε κακή μέρα, τον Βάντερσον να προσπαθεί να τα κάνει όλα μόνος του και τον Πίτι να μην μπορεί να απειλήσει, κινούμενος μακριά από την περιοχή, όλα ήταν δύσκολα. Ο Τεννές είδε τον Μοράρ να χάνει καλή ευκαιρία, όταν ο Παπαδόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του στο 28’ κι αποφάσισε να αλλάξει πράγματα, αποσύροντας τον κακό Κουτρομάνο στο 29’, βάζοντας τον Ασίγκμπα δεξιά και περνώντας τον Αναστασόπουλο στο κέντρο, ώστε να βελτιώσει την κάκιστη εικόνα της ομάδας του.

Εύκολα στην άμυνα, κανένας λόγος για επίθεση

Ο Χάβος, από την πλευρά του, έβλεπε τους παίκτες του να αναχαιτίζουν τις προσπάθειες των Λαμιωτών, ενώ δεν αντέδρασε ούτε στη δεύτερη αλλαγή της Λαμίας, όταν ο Βουό πήρε τη θέση του Κουκόλη στο 42’. Το ημίχρονο έληξε δίχως άλλες συγκινήσεις, που μάλλον όλοι τις φύλαγαν για το τέλος, αφού ως εκείνη την ώρα οι Αγρινιώτες έμοιαζαν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τη νίκη.

Κατοχή, προσπάθεια, αλλά ουσία «μηδέν»

Η κατοχή ήταν στο 61-39% για τη Λαμία, αλλά οι τελικές ήταν 3-5 ως το 46’, πράγμα που έδειχνε πως το παιχνίδι πήγαινε ακριβώς όπως το ήθελε ο Παναιτωλικός, που παρέδίδε «σεμινάρια» ευστοχίας κι αποτελεσματικότητας, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια ήρεμος, δίχως να έχει πιεστεί πολύ και με προβάδισμα ασφαλείας!

Γκολ κι ελπίδα για τη Λαμία!

Στην επανάληψη, οι Φθιωτοί δεν άλλαξαν την εικόνα τους, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν με τον Μάζουρεκ (57’, 60’) και να προστατεύουν το αποτέλεσμα. Η τελευταία αλλαγή του Τεννέ αποδείχθηκε καθοριστική. Ο Καραγιάννης πέρασε στο παιχνίδι στο 62’ στη θέση του Πίτι και στο 69’ «έφτιαξε» το γκολ του Ακόστα, όταν τον είδε πολύ ωραία αριστερά στην περιοχή, του έδωσε τη μπάλα με ωραίο σκάψιμο κι αυτός με σουτ διαγώνιο μείωσε σε 1-2 για τους Φθιωτούς!

Φινάλε με ένταση και… πολλές καθυστερήσεις!

Έκτοτε η Λαμία πίεζε όλο και περισσότερο, με τον Χάβο να αλλάζει τον Ρόσα, τον Μοράρ και τον Μάζουρεκ και να περνάει στον αγώνα τον Κλέσιο, τον Μαρκόβσκι και τον Τσοκάνη αντίστοιχα. Χωρίς μεγάλες ευκαιρίες το παιχνίδι έφτασε στις καθυστερήσεις, όπου ο Νεοφυτιάδης έδειξε αρχικά 4’, όμως με τον χρόνο που χάθηκε σε αυτά τα λεπτά, φτάσαμε στο 98’ για να μάθουμε το τελικό σκορ!

Τότε, ο Βάντερσον γέμισε στην περιοχή, ο Όμο έπιασε την κεφαλιά, ο Μπλάζιτς πασάρει στον Βουό και σε κενή εστία σκόραρε με το κεφάλι για πρώτη φορά φέτος, προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού και… φέρνοντας όλο τον πάγκο της Λαμίας στον αγωνιστικό χώρο να πανηγυρίζει!

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από αποβολές, αρχικά του Μπεχαράνο και του Ακόστα για επεισόδιο που είχαν σε ένα φάουλ, ενώ μετά το γκολ απευθείας κόκκινη δέχθηκε ο Παπαδόπουλος! Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Παναιτωλικό να έχει πετάξει ένα τεράστιο προβάδισμα και μια σίγουρη νίκη, ενώ η Λαμία πανηγύριζε έναν βαθμό στο «παρά ένα»! Βέβαια οι Αγρινιώτες έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία του Νεοφυτιάδη αφού το γκολ της ισοφάρισης μπήκε 3′ λεπτά μετά την συμπλήρωση του 4λεπτου των καθυστερήσεων!

MVP: Βουό! Έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, ο Ιβοριανός φορ δεν θα μπορούσε να βρει καλύτερο χρονικό σημείο να σκοράρει για πρώτη φορά στη Superleague Σουρωτή! Μπήκε ως αλλαγή στο 42’, πίεσε όσο έπρεπε και στο τέλος βρέθηκε στο σωστό σημείο!

Αδύναμος κρίκος: Τσέναμο. Δεν βγαίνει να καθαρίσει τη φάση στο τέλος, όπου βέβαια γίνεται χαμός στην περιοχή. Η έξοδος είναι κακή και ο Βουό όταν υποδέχεται τη μπάλα έχει άδειο τέρμα μπροστά του για να κάνει το 2-2.

Στο ύψος του: Ντίας. Ήταν άκρως απειλητικός στις κόντρες του Παναιτωλικού, ενώ σκόραρε για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική και έκανε ό,τι μπορούσε για να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη!

Η γκάφα: Με το σκορ στο 1-2 και το παιχνίδι στα τελειώματα, ο Τσοκάνης έπρεπε να έχει καλύτερη αντίδραση, όταν υποδέχθηκε τη μπάλα στην περιοχή μετά το κόρνερ του Βάντερσον κι αντί να την… ξεφλουδίσει, την ξαναδίνει στον Βραζιλιάνο, σε σημείο βολής! Από κει ξεκινάει η τελευταία φάση του αγώνα, που τον σημάδεψε…

Το στραγάλι: Δεν είχε προβλήματα στην αναμέτρηση ο Νεοφυτιάδης, που διατήρησε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκειά της. Τουλάχιστον ως το 90′ όταν άρχισε να μοιράζει τις κόκκινες σαν στραγάλια! Έβγαλε κάρτες όταν έπρεπε, με εξαίρεση αυτή στον Μπεχαράνο στη «βουτια» του Βάντερσον στο 73’. Υπάρχουν ερωτηματικά για τον χρόνο που κρατήθηκε στις καθυστερήσεις, όπου υποδείχθηκαν αρχικά τέσσερα, αλλά το παιχνίδι τελείωσε στο 99’.

Το ταμείο του gazzetta.gr: Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, φαινόταν πως έχουμε βρει τον νικητή του αγώνα και πως το δεύτερο μέρος θα ήταν τυπικό, βάσει της ως τότε εικόνας. Κι όμως, η Λαμία, με πείσμα, αλλά και την απαραίτητη τύχη, κατάφερε να τα φέρει όλα «τούμπα» και να πάρει έναν ανέλπιστο βαθμό! Το παιχνίδι αυτό σίγουρα θα μνημονεύεται για καιρό στο Αγρίνιο, αφού ο Παναιτωλικός έχασε «δικό» του «τρίποντο»!

Οι συνθέσεις:

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Κουτρομάνος (29’ Αναστασόπουλος), Ασίγκμπα, Κουκόλης (42’ Βουό), Παντελιάδης, Όμο, Μπλάζιτς, Βασιλαντωνόπουλος, Πίτι (62’ Καραγιάννης), Ακόστα, Βάντερσον
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Τσέναμο, Μαρινάκης, Μιχάι, Μόρας, Ρότσα, Μπεχαράνο, Πάουλο, Ντίας, Ρόσα (70’ Κλέσιο), Μάζουρεκ (75’ Τσοκάνης), Μοράρ (79’ Μαρκόβσκι)

(πηγή: gazzetta)