Αθήνα

19 oC

ελαφρές νεφώσεις

Αλληλοεξοντώθηκαν στο ΟΑΚΑ, πανηγυρίζουν στην Τούμπα!

Ήταν ένα ντέρμπι που θα το μνημονεύουν για τα επόμενα χρόνια κυρίως στον Ολυμπιακό! Κρατούσαν στα χέρια τους μια νίκη που την έχασαν στο 90' και στο 94' έχασαν με τον Φετφατζίδη την ευκαιρία της σεζόν! Όσα δεν φέρνει ο χρόνος τα φέρνει η ώρα λέει ο λαός, αλλά εδώ ισχύει ότι τα φέρνει και το «4λεπτο». Τόσα ήταν τα λεπτά των απίθανων συγκινήσεων στο φινάλε!

Γράφει για το ντέρμπι ο Μιχάλης Τσαμπάς

Με τον ΠΑΟΚ να είναι... αραχτός στην πρώτη θέση, αμφότεροι αναζητούσαν το «τρίποντο» για να μην μείνουν από τόσο νωρίς πίσω στον... μαραθώνιο του πρωταθλήματος. Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα το ματς ήταν «φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη».

Λίγο προσπαθούσε να ξεμυτίσει η Ένωση και μαζεύονταν ο Ολυμπιακός. Λίγο έβγαιναν από το καβούκι τους οι «ερυθρόλευκοι» και... ταμπούρι οι «κιτρινόμαυροι» για να μην γίνει η ζημιά. Αφού το πρώτο ημίχρονο πέρασε χωρίς... απωλειες, παρά τα δύο δοκάρια (ένα για κάθε ομάδα), ήταν φανερό ότι στο δεύτερο ημίχρονο πηγαίναμε σε «αγώνα της μίας ευκαιρίας».

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που την βρήκε με τον Φορτούνη να αποδεικνύει την κλάση του και το παρατεταμένο φορμάρισμά του από την αρχή της σεζόν. Πέτυχε ένα απίθανο γκολ και φάνηκε πως θα είναι αρκετό ώστε η ομάδα του να φύγει από το ΟΑΚΑ με την νίκη και να μείνει σε απόσταση αναπνοής από τον ΠΑΟΚ.

Τελικά αυτό δεν συνέβη αφού και ο Μπακασέτας απέδειξε γιατί θεωρείται από τα κεφάλαια του ελληνικού ποδοσφαίρου. Έσωσε με μια απίθανη κεφαλιά τη... μισή παρτίδα για την ΑΕΚ και περιόρισε σίγουρα τους βέβαιους κραδασμούς που θα υπήρχαν μετά βεβαιότητας στο... κιτρινόμαυρο στρατόπεδο!

Από το απόγευμα της Κυριακής γράφαμε ότι ο χαμένος του ντέρμπι, χάνει πολλά περισσότερα από ένα τρίποντο στην οικονομία του πρωταθλήματος. Με ήττα το βράδυ της Κυριακής η ΑΕΚ θα έχανε και τα δύο ντέρμπι που έδωσε ως τώρα στην Σούπερ Λίγκα με ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό! Αν βάλουμε στην εξίσωση και τις δύο ήττες στον όμιλο του Champions League, τότε γίνεται εύκολα κατανοητό ότι στα 4 «κομβικά ματς» που έχει δώσει η ομάδα του Ουζουνίδη τον τελευταίο μήνα οι ισάριθμες ήττες θα ήταν δύσκολα διαχειρίσιμες.

Τώρα ίσως και να μείνει η γλυκιά γεύση του φινάλε. Ίσως το αφήγημα να είναι η μαχητική ψυχή που επέδειξε ο Δικέφαλος ακόμη και σε ένα ντέρμπι που παρουσιάστηκε με πολλές απουσίες και φάνηκε να το χάνει. Αντίστροφα στον Ολυμπιακό εκεί που τώρα θα βρίσκονταν σε πανηγυρική διάθεση, μάλλον αυτό αλλάζει.

Από την μία ηττα με τον ΠΑΟΚ, από την άλλη ήττα στο Μιλάνο με 3-1 όταν το ματς στο 70' ήταν 0-1 και στο Ολυμπιακό Στάδιο χάθηκε μια νίκη που κρατούσαν ως το 90'! Πηγαίνοντας πλέον σε εβδομάδες διακοπής του πρωταθλήματος λόγω εθνικών ομάδων, σε ΑΕΚ και Ολυμπιακός θα υπάρξουν στιγμές προβληματισμού την ίδια ώρα που στον ΠΑΟΚ έχουν κάθε λόγο να είναι αραχτοί στην πολυθρόνα της κορυφης και με την ασφάλεια του +3 να ονειρεύονται πως φέτος είναι η χρονιά τους!