Ο Ορέστης Τζιόβας για την περιπέτεια με τον κορονοϊό: «Είχα αιμόπτυση, μου το γύρισε σε βαριά πνευμονία» - TheCaller

Αθήνα

32 oC

αίθριος καιρός

Hottest

Ενημέρωση σε…fast-forward!

Εγκατέλειψαν πτώμα Κινέζου έξω από το «Ερρίκος Ντυνάν» στους Αμπελοκήπους

LIFESTYLE

Ο Ορέστης Τζιόβας για την περιπέτεια με τον κορονοϊό: «Είχα αιμόπτυση, μου το γύρισε σε βαριά πνευμονία»

«Μου είπε ο γιατρός πως αν καθυστερούσα κι άλλο, μπορεί να έμπαινα εντατική».

Για την περιπέτεια που πέρασε με την υγεία του, όταν νόσησε βαριά από κορονοϊό, μίλησε ο Ορέστης Τζιόβας σε συνέντευξή του στο Εγώ και στον Ανδρέα Θεοδώρου.

Εσύ έχεις εμβολιαστεί;

Εμβολιάστηκα με το AstraZeneca και δεκαπέντε μέρες μετά νόσησα γιατί στις 50 μέρες αρχίζει να έχει ανοσία.

Νοσηλεύτηκες;

Ναι. Αν και είχα ήπια συμπτώματα, τη 6-7 ημέρα μου το γύρισε σε οξεία πνευμονία. Είχα αιμόπτυση, υψηλό πυρετό και πονούσε αρκετά το στήθος μου. Στα δύο πρώτα 24ωρα, όπως με είχε ενημερώσει ο ΕΟΔΥ, πήρα το ασθενοφόρο και πήγα εγκαίρως στο νοσοκομείο.

Φοβήθηκες;

Λίγο. Εμπιστεύομαι, όμως, τους γιατρούς και με καθησύχασαν. Μου είπε ο γιατρός πως αν καθυστερούσα κι άλλο, μπορεί να έμπαινα εντατική. Δεν τα φοβάμαι τα νοσοκομεία γιατί πολύ παλιά είχα νοσηλευτεί ξανά. Είχα σπάσει αγγείο στη μύτη μου και 3-4 εβδομάδες ήμουν μέσα – έξω. Αν ξέρεις, ωστόσο, και εμπιστεύεσαι τους γιατρούς είναι μια ευκαιρία ξεκούρασης. Αυτό ένιωσα και τώρα.

Ροή Ειδήσεων

02/08/2021 | 23:59

Θοδωρής Ιακωβίδης: Υποδοχή Χρυσού Ολυμπιονίκη στον αθλητή που συγκλόνισε τους πάντες! (vid)

02/08/2021 | 23:43

«Η θερμοκρασία στην Αττική θα φτάσει τους 45 βαθμούς», προειδοποιεί ο Αρναούτογλου – Πότε υποχωρεί ο καύσωνας

02/08/2021 | 23:32

Λαμία: Τον έθαψαν με τραγούδι και κλαρίνο – Τσαμπά, Γρίβα και Κοκκώνης αποχαιρέτησαν τον Βαγγέλη Τεμπέλη (vid)

02/08/2021 | 23:21

Αντετοκούνμπο: Παράκληση για μάσκες στο ραντεβού της Τρίτης, στα Σεπόλια!

02/08/2021 | 23:02

Φωτιά στη Ρόδο: Εγκλωβισμένοι πυροσβέστες σώθηκαν την τελευταία στιγμή – Μάχη με τις αναζωπυρώσεις

02/08/2021 | 22:45

Έκλεισε λόγω καύσωνα για 3 μέρες το εμβολιαστικό κέντρο στο Ελληνικό – Στον Προμηθέα τα ραντεβού (vid)

02/08/2021 | 22:32

Κρήτη: Εντοπίστηκε η ανήλικη 16χρονη που αγνοούταν – Τσακώθηκε με την οικογένειά της και εξαφανίστηκε

02/08/2021 | 22:29

ΕΟΔΥ: Πού θα πραγματοποιηθούν rapid test αύριο Τρίτη 03/08

02/08/2021 | 22:22

Ολυμπιακοί Αγώνες: Ο τελικός του Καραλή και το αυριανό πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών

02/08/2021 | 22:12

Ακρίτα: Κάθε φορά που ανοίγει το στόμα της η Βόζεμπεργκ ένας πυλώνας ΔΕΗ αυτοαναφλέγεται – «Μη σας χάσουμε από δηλητηρίαση», απαντά η ευρωβουλευτής

02/08/2021 | 22:05

Έκκληση Μητσοτάκη: Δεν ξεχνάμε αδέσποτα και δεσποζόμενα ζώα τις ημέρες του καύσωνα

02/08/2021 | 21:55

Άγρια ληστεία στην Εύβοια: Τον μαχαίρωσαν και του πήραν το αυτοκίνητο

02/08/2021 | 21:49

Εμβόλιο – Γώγος: Χρειάζεται 3η δόση για αυτές τις 3 κατηγορίες πολιτών (ΒΙΝΤΕΟ)

02/08/2021 | 21:34

Εσπευσμένα στο νοσοκομείο ο Κώστας Μοναχός

02/08/2021 | 21:30

Στέφανος Ντούσκος: Σαν στρατάρχης μπήκε στα Γιάννενα – Χαμός στην υποδοχή του Ολυμπιονίκη (vids)
Ιωάννα Μαλέσκου: Ανέβηκε η «λάθος» φωτογραφία που αποκαλύπτει «πολλά»
Ζέτα Μακρυπούλια – Μιχάλης Χατζηγιάννης: Χώρισε το αγαπημένο ζευγάρι μετά από 12 χρόνια
Ρένος Χαραλαμπίδης: Ξέσπασε κατά του Πέτρου Φιλιππίδη – «…καλώς τον ηλίθιο – Καβάλησαν το καλάμι»
Η Αννα Μαρία Βέλλη ολόγυμνη στη Μάνη – Οι πόζες που «έριξαν» το Instagram
Πέτρος Φιλιππίδης: Με Λιγνάδη στον ίδιο θάλαμο των φυλακών – Τι είπε στον διευθυντή
Ιωάννα Τούνη: «Χαμός» με την ανάρτηση της για τις κλειστές ταβέρνες εν μέσω καύσωνα