Survivor – Κώστας Παπαδόπουλος σε Τριαντάφυλλο: Μυρίζει το στόμα σου, φύγε από εδώ! (vid)

STIGMA

Εγχειρίδιο αυτοκτονίας by PAO FC

Το χαρακίρι του Παναθηναϊκού στην Τρίπολη πρέπει να διδάσκεται σε σχολές ποδοσφαίρου ως παράδειγμα προς αποφυγή! Τα παιδικά λάθη και ο βαθύς ύπνος!

Αστέρας Τρίπολης-Παναθηναϊκός 2-2 με γκολ στο 96’ από τον γκολκίπερ των Αρκάδων – «Αυτοκτονία» για τους «πράσινους» (vid)

Το ποδόσφαιρο είναι αναμφίβολα ένα παιχνίδι λαθών. Γιατί αν δεν γίνονταν, όλα τα παιχνίδια θα έληγαν 0-0!

Άλλο όμως λάθος κι άλλο έγκλημα. Κι αυτό που έκανε ο Παναθηναϊκός στην Τρίπολη –για μια ακόμα φορά- έγκλημα ήταν και μάλιστα ειδεχθές. Κατά της ομάδας. Πρώτα έγκλημα και μετά αυτοκτονία, για να δώσει εντυπωσιακά πρωτοσέλιδα!

Αυτοκτονία και μάλιστα με… μελέτη, αφού πρώτα ξεψάχνισε το εγχειρίδιο «Εκατό τρόποι να αυτοκτονήσετε με σιγουριά»

Τι έγινε λοιπόν στην Τρίπολη; Ο Παναθηναϊκός που καιγόταν για τη νίκη που θα τον οδηγούσε στην τρίτη θέση με ήττα της ΑΕΚ από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα –όπως κι έγινε-, βρέθηκε με ένα τεράστιο δώρο στην αγκαλιά: το προβάδισμα με 0-2 μέσα σε ένα δίλεπτο με δυο γκολ του Μακέντα.

Τι χρειαζόταν λοιπόν; Απλώς διαχείριση του ματς, αφού εκ των πραγμάτων ο Αστέρας ήταν υποχρεωμένος να ρισκάρει. Και τα… χορτάρια ήξεραν ότι η ομάδα της Τρίπολης θα ανέβαινε ψηλά για να πιέσει όσο μπορεί, θα μεταφέρει το παιχνίδι στη αντίπαλη περιοχή είτε με γιόμες είτε από πλάγια.

Μπορεί το πράγμα να μύριζε –αφού ο Παναθηναϊκός οπισθοχώρησε δίνοντας όλο το χώρο στους γηπεδούχους- αλλά το ρολόι άρχισε να γίνεται σύμμαχος για τους πράσινους.

Έμεναν έξι λεπτά ως το τέλος του αγώνα κι η λογική λέει ότι η φανέλα μιας μεγάλης ομάδας δεν μπορεί να δεχτεί δύο γκολ. Αυτά γίνονται στο πρωτάθλημα Τύπου!

Κι εκεί ήρθε το έγκλημα μετά αυτοκτονίας, με έναν τρόπο που παραπέμπει σε ανέκδοτο!

Μείωση του σκορ στο 84 του Φερνάντεθ, αλλού γι’ αλλού η πράσινη άμυνα, που δεν πήρε χαμπάρι τι έγινε.

Και σαν μην έφτανε αυτό, ήρθε το μάθημα –μετά πινακίδας- «Πώς να χάσετε ένα δικό σας παιχνίδι»!

97ο λεπτό –εκεί που οι αμυντικοί… τρώνε τη μπάλα!- και ένα τσούρμο παιχτών του Παναθηναϊκού, τέσσερις για την ακρίβεια, βλέπουν με τρόμο τον Ιγκλέσιας και δεν πλησιάζουν καθόλου, θεωρώντας ότι… κρατάει μαχαίρι!

Εκείνος παίρνει την κεφαλιά κι η μπάλα πάει πλάγια, στον Φερνάντεθ, με το κενό εκεί να είναι σαν αεροδιάδρομος. Εκείνος γυρίζει τη μπάλα με όλη του την άνεση. Κι ανάμεσα από άλλους τέσσερις αμυνόμενους, ο τερματοφύλακας (!) Νίκος Παπαδόπουλος πλασάρει με όλη του την άνεση, σαν να είναι σε προπόνηση, και ισοφαρίζει το παιχνίδι!

Αυτό για μια σοβαρή ομάδα είναι ΑΝΕΚΔΟΤΟ! Είναι μια αστειότητα! Είναι καλαμπούρι! Είναι χαβαλές! Είναι –για να μην τα πολυλογούμε- αντιποδοσφαιρικό. Ούτε σε αγώνες επιχειρήσεων με πενηντάρηδες!

Αλλά όταν μια ομάδα παίζει κατ’ επανάληψη με το χρόνο –και σ’ αυτό το ματς έγινε από το εξηκοστό λεπτό και κάτι!- το ποδόσφαιρο το ίδιο θα την τιμωρήσει!

Είκοσι χρόνια είχε να σκοράρει στην Ελλάδα τερματοφύλακας –από εκείνο του γκολ του Μπεκιάϊ στο 2-2 του ΟΦΗ εναντίον του Πανηλειακού στις 11 Φεβρουαρίου 2001- κι έγινε με τον Παναθηναϊκό!

Αυτό δείχνει τον βαθύ ύπνο των πράσινων, που δείχνουν να μην  έχουν συναίσθηση της κατάστασης.

Και δεν κοιμήθηκαν μόνο οι παίχτες αλλά και ο Μπόλονι, που έκανε τρεις αλλαγές μετά το ογδόντα: στο 82 Αθανασακόπουλος και Ιωαννίδης, στο 94 (!) ο Σάντσες!

Μιλάμε για χαρακίρι που θα ζήλευαν και Ιάπωνες Σαμουράι!

Μπορεί με την ήττα της ΑΕΚ από τον ΠΑΟΚ να κρατάει ζωντανό τον Παναθηναϊκό αφού απέχει μόλις δύο βαθμούς, αλλά με τέτοια νοοτροπία και κυρίως ηττοπάθεια, είναι δύσκολο να ανατρέψει την κατάσταση.

Και με την ΑΕΚ στις 28 Φεβρουαρίου ο Παναθηναϊκός έκανε το ίδιο. Σκόραρε με τον Βέλεθ στο 58, οπισθοχώρησε αμέσως και το πλήρωσε στο 73 (Γκαρσία), πάλι από παιδική αντίδραση της άμυνας.

Και σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση: και στο ποδόσφαιρο και αλλού.