Αθήνα

16 oC

σποραδικές νεφώσεις

Ο Πιτίνο ενθουσίασε, ο Παναθηναϊκός προβλημάτισε!

Oι συνθήκες ήταν ιδανικές. Από την μία η επιστροφή του Ρικ Πιτίνο στο κλειστό του ΟΑΚΑ κι από την άλλη η παρουσία μιας ομάδας (Βαλένθια) που έχει το χειρότερο ρεκόρ στην Ευρωλίγκα, άρα ευκαιρία για σκορ και θέαμα.

ΓΡΑΦΕΙ Ο Μιχάλης Τσαμπάς

Καλό πακέτο, ελκυστικό ώστε ο κόσμος να δώσει μαζικά το παρών στο κλειστό και να περάσει ένα χαλαρό βράδυ. Τελικά οι χαλαρές στιγμές και οι νορμάλ σφυγμοί αφορούσαν μόνο τα διαστήματα που είχαν να κάνουν με την υποδοχή και την βράβευση του Αμερικάνου σταρ τεχνικού.

Που για να μην ξεχνιόμαστε από το μεσημέρι της Παρασκευής είναι και ο νέος Ομοσπονδιακός τεχνικός. Όπως δεν ξέχασαν και οι φίλοι του «τριφυλλιού» που ανηφόρισαν ως το Μαρούσι. Λατρεία για Πιτίνο και χάρισμά του το πιο αυθόρμητο και δυνατό χειροκρότημα της βραδιάς. Και κάπου εδώ ολοκληρώθηκαν τα της… τελετής και τα καλά μαντάτα της νύχτας, που μέσα σε αυτά είναι και η επιστροφή Παππά που είχε ταλαιπωρηθεί τόσο από τραυματισμό.

Γιατί από την άλλη υπάρχει και το αγωνιστικό κομμάτι που σηκώνει κουβέντα, αλλά και… γκάζια από τον Πεδουλάκη. Η εύκολη νίκη του ημιχρόνου, έδωσε σκυτάλη σε ένα θρίλερ, αφού ειδικά στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός. Η Βαλένθια… πάτησε πάνω σε αυτό και βρήκε ευκαιρία να πατήσει γκάζι και να περάσει μπροστά στο σκορ.

Βέβαια στο φινάλε η εμπειρία, το ταλέντο, η καλύτερη ομάδα υπερίσχυσαν των «νυχτερίδων» που δεν είναι όπως φαίνεται club επιπέδου Ευρωλίγκας, αλλά ο προβληματισμός υφίσταται ειδικά όταν ακόμη δεν άρχισε το βαρύ πρόγραμμα για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» έβαλαν θετικό πρόσημο στο ρεκόρ νικών τους (4-3) αλλά γνωρίζουν καλά πως στα… καυτά ματς της συνέχειας με αντίστοιχες εμφανίσεις δεν έχουν μεγάλη τύχη. Άρα και σε μια βραδιά νίκης, έχουν πράγματα να δουλέψουν, να διορθώσουν και να αλλάξουν!