Παπαχελάς για Δένδια-Τσαβούσογλου: Δεν πήγε καλά – Θα μπορούσε να χειροτερέψει η κατάσταση με μονομερή ενέργεια της Τουρκίας

STIGMA

Ολυμπιακός: Μια νύχτα… Θρυλική! (ΒΙΝΤΕΟ)

Το μεσημέρι της Παρασκευής μέσα στην γυάλα του Europa League με τα 16 μπαλάκια το ένα θα γράφει Oλυμπιακός!

Europa League: Ο Ολυμπιακός στους 16!

Οι Πειραιώτες έγραψαν μια ακόμη σημαντική πρόκριση στην ευρω-ιστορία τους έστω κι αν έφυγαν από το Αϊντχόβεν με την ήττα (2-1).

Μια ήττα όμως που ξεχάστηκε ήδη, μια ήττα που είναι γλυκιά, ανώδυνη, ιστορική. Το γκολ του Χασάν στο 88′ ήταν αρκετό για να γραφτεί ιστορία. Ο Αιγύπτιος για πολλοστή φορά φέτος βρήκε δίχτυα στο «φεύγα του αγώνα» και για ακόμη μια φορά φέτος αυτό το γκολ ήταν από ατόφιο χρυσάφι. Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός στην Ολλανδία, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Δέχτηκε δύο γκολ σε αυτό το διάστημα και το ένα φτηνό, δείχνοντας ότι ο Σα είναι σε παρατεταμένο ντεφορμάρισμα. Οι παίκτες του Μαρτίνς φάνηκε ότι δεν πήγαν πνευματικά έτοιμοι σ’ ένα τόσο σημαντικό ματς, ίσως γιατί μέτρησαν ως μεγαλύτερο από ό, τι ήταν το «μαξιλαράκι» του 4-2 από το πρώτο ματς.

Στο ημίχρονο όμως ο Πορτογάλος προπονητής έδειξε ξανά γιατί θεωρείται ευλογία για τον Ολυμπιακό αλλά και για το ελληνικό ποδόσφαιρο. Κατάλαβε τα λάθη, κατάλαβε την χαλαρότητα, χτύπησε καμπανάκια, έκανε αλλαγές και στο ημίχρονο και σε ροή αγώνα και για άλλη μια φορά με τον Χασάν έβγαλε λαγό από το καπέλο.

Ή μάλλον όχι μόνο έναν πολλούς μαζί! Στο 79′ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, στο 88′ έκανε τους πάντες να τρελαθούν. Γκολ και φύγαμε για 16.

Και ποιος ξέρει για που ακόμη; Το μεσημέρι της Παρασκευής υπάρχουν αντίπαλοι για όλα τα γούστα. Και ζόρια και ευκαιρίες. Αλλά ο Ολυμπιακός της Ευρώπης των τελευταίων ετών δεν έχει πρόβλημα με φανέλες.

Όταν οι… Γκουμομπασινάδες έδιναν χαρές!
Πυξ Λαξ: Ακούσαμε πρώτοι το νέο δίσκο «Μέσα από τις φωνές των φίλων» με νέα τραγούδια αλλά και «πειραγμένες» επιτυχίες τους