Αθήνα

28 oC

αίθριος καιρός

22 Ιουνίου 1986: Η μέρα που μπήκε το γκολ του αιώνα- Όταν ο «Θεός» Μαραντόνα «ξάπλωσε» τη μισή Αγγλία (vid)

Δεν είχαν περάσει παρά 4 λεπτά από το «χέρι του Θεού», όταν ο Ντιέγκο Μαραντόνα πέτυχε γκολ με το χέρι, που δεν καταλογίστηκε ποτέ, για να ανοίξει το σκορ απέναντι στην Αγγλία στον προημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, στις 22 Ιουνίου 1986.

Ωστόσο, αυτό το ματς δεν έπρεπε και δεν μπορούσε να «στιγματιστεί» και να κριθεί από ένα χέρι και ο «Θεός» Μαραντόνα βάλθηκε να αποδείξει γιατί ήταν ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής στον κόσμο.

Στο 55ο λεπτό του αγώνα, πήρε τη μπάλα 10 μέτρα πίσω από τη μεσαία γραμμή του γηπέδου και ξεκίνησε μια ξέφρενη πορεία, διανύοντας περί τα 60 μέτρα σε μόλις 10 δευτερόλεπτα και περνώντας με… χαρακτηριστική άνεση τους Χοτς, Μπίρντσλεϊ, Ριντ και Μπούτσερ, τον τελευταίο μάλιστα δύο φορές (δηλαδή σχεδόν τη μισή Αγγλία), έφτασε στη μικρή περιοχή, πλάσαρε τον Σίλτον και έγραψε το 2-0.

Θαυμάστε τον και απολαύστε το γκολ, γιατί τέτοια γκολ δύσκολα θα ξαναδούμε σε Μουντιάλ!